Daha çok öğrenciye burs, kızlara yurt: TEV’de her şey eğitime destek için

Öğrenci sayısı olarak… Türkiye’nin 3 büyük üniversitesinden biri olan Bursa Uludağ Üniversitesi’nin yanında Bursa Teknik Üniversitesi hızla büyüyor. En yeni olan Mudanya Üniversitesi de kentin tek vakıf üniversitesi.
Yanı sıra…
Lise, ortaokul, ilkokul öğrenci sayısı kent nüfusuyla birlikte sürekli artan Bursa son dönemde öğrenci kenti özelliği kazandı.
Bu da, eğitime destek misyonu üstlenen kurumsal yapıları önemli kılıyor. 57 yıllık geçmişiyle Türk Eğitim Vakfı elini taşına altına sokup, Türkiye genelinde 17 bin 800, Bursa’da 474 üniversite ve lise öğrencisine burs veriyor.
Nitekim…
TEV Bursa Şubesi Yürütme Kurulu Başkanı Sertaç Şipka ve çalışmalarına destek veren meslektaşımız Elif Görgün Kaplan’la sohbet ettik.
Şipka hedefi şöyle açıkladı:
“Daha çok öğrenciye burs vermek istiyoruz. Bunu yapabilmek için de burs veren sayımızı arttırmayı hedefliyoruz.”
Bu noktada…
Kısa adı Bumkad olan Bursa Mühendis Kadınlar Derneği’nin 10 öğrenciye TEV aracılığıyla burs verdiğini söyleyip devam etti:
“TEV’in burs fonları var. Örneğin Şükrü Şankaya Burs Fonu’ndaki öğrenci sayısı 40 oldu. Şirketler, dernekler, kurumlar için olduğu gibi, bireysel olarak da burs fonu oluşturabiliyoruz.”
Şunun altını çizdi:
“Anne-babaların adlarıyla burs fonu açabiliyoruz. Bu sayede kişiler üniversite ya da lise öğrencilerine TEV üzerinden burs verebiliyorlar.”
Eğitime…
Daha çok öğrenciye burs vererek destek olmayı hedefleyen TEV’in yeni girişimini de şöyle açıkladı:
“Bir süredir kız öğrenci yurdu açma girişimimiz vardı. Yerel seçimden hemen önce bu girişim geçen dönem Nilüfer Belediye Başkanı olan Sayın Turgay Erdem’in desteğiyle hedefe ulaştı.”
Şu bilgiyi verdi:
“Nilüfer Belediyesi, Ertuğrul Mahallesi’ndeki 2 dönümlük alanı TEV’e tahsis etti. Biz burada hayırseverlerin desteğiyle 300 kişilik kız öğrenci yurdu yapmak istiyoruz.”
Hedef şu:
“Temeli 2 yıl içinde atıp, 2 yılda bitirmek hedefimiz.”

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]