BEBKA’da yeni anlayış: Toprağın bereketi, üretimde genç ve kadınla dijital girişim dönemi

Kalkınma ajansları… İllerin kalkınmasını hedefleyen organizasyonlar. Merkezi Bursa’da olan ve BEBKA adıyla bilinen Bursa-Eskişehir-Bilecik Kalkınma Ajansı da, bölge illerinin kalkınması için yıllardır projeler üretiyor.
O çalışmalar bu dönemde çok farklı bir aşamaya ulaştı.
BEBKA Genel Sekreteri Sabri Bayram’la sohbet ederken, gelinen aşamayı küresel pazarlar için dijitalleşme olarak tanımladı.
İlk adım…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla 28 Haziran’da Anadoludakiler adıyla İstanbul’da yapılan toplantıda atıldı.
Yöresel değerleri ortaya çıkarmayayı hedefleyen Anadoludakiler projesini Bayram şöyle anlattı:
“3 temel mottomuz var:Toprağın bereketi, mutfağın birikimi, ellerin becerisi. Bunlara dayalı olarak, Anadolu güzelliklerini dünyaya pazarlamak istiyoruz. Yöresel ürün üretiminin artması ve pazarlaması hedefimiz.”
Bu noktada…
Küreselleşme ve dijitalleşmenin getirdiği pazarlama ettkilerini şöyle açıkladı:
“Bölgemiz Bursa, Eskişehir, Bilecik illerindeki kadın kooperatiflerine dijital eğitimler veriyoruz. O eğitimle Amerika’daki etsy.com ve Trendyol gibi platformlarda kendi satış ünitelerini açan kooperatifler var.”
Şunun altını çizdi:
“Türkiye genelinde de Anadolu’nun Yükselişi markası altında Hepsiburada ve Rusya’daki Ozon sitesi gibi platformlarda dijital dükkan açıyorlar.”
Ardından…
“Teknoloji odaklı girişimleri küresel girişimcilik etkinliklerine götürüyoruz” dedi ve Amerika’daki CES fuarını, Lizbon ve Katar’daki Websummit fuarlarını örnek gösterdi.
Bu yıl 20-21 Kasım’da Helsinki’de gerçekleştirilecek etkinlik başvurularının 7 Temmuz’da kapanacağını anımsatıp, “BEBKA olarak 2’şer bilet alıp fuarda stantlarını kuruyoruz” dedi.
Şu bilgiyi de ekledi:
“Bursa’da geçen yılı gençlik, bu yılı sanayide kadın istihdamı yılı ilan ettik. Genç ve kadın istihdamını arttırmak için firmalarımıza eğitimler verdik.”

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]