Turizmde yeni kriz: Ortadoğulu Arap turistle Suriyeli karıştırılıyor

Kurulalı 1 yıl oldu… Kısa adı BURTİD olan Bursa Turizmcileri ve İş İnsanları Derneği turizm seyahat acentaları, oteller, turizm tesis işletmecileri, turizme hizmet veren esnaf ve taksicilere kadar geniş bir yelpaze oluşturuyor.
Geçen süreçte…
Bursa turizmini atağa kaldırma hedefiyle; Yenişehir Havaalanı’na yurt dışından inen yolcu uçaklarının yerelde teşvik kapsamına alınması için lobi çalışması, kamuoyu önündeki ilk etkinlik oldu.
Bu kapsamda…
Vali Mahmut Demirtaş’la görüşen BURTİD yönetimi, bu kez Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’le bir araya geldi.
Görüşmede…
BURTİD Başkanı Doğan Sager’le yönetim kurulu üyeleri Sedat Ateş, Emre Özcoşar, Cafer Yıldırım ve Denetleme Kurulu Başkanı Emin Sager’le Ahmet Erkan Özler kentin turizm geleceğini Başkan Bozbey’e anlattılar.
Dahası…
Bursa turizminin karşı karşıya olduğu tehlikeye dikkat çektiler:
“Bursa, Ortadoğulu turistlerin geçmişten beri en gözden kentleri arasında. Son yıllarda kentimize gelen Ortadoğulu Arap turistle Suriyeli ve kaçak sığınmacılar karıştırılıyor. Gelen turiste bakış çerçevesinin değişmesi turisti rahatsız ediyor.”
Bir de öneride bulundular:
“İstanbul’da İBB Şoför Kartı uygulaması başlattı. Bu uygulamayla, özellikle turizm taşımacılığında hem kayıt dışı ortadan kalkar, hem şoförlerin belli standart ve hizmet kalitesi olur.”
İki konu…
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in de ilgisini çekti.
“Gelen turistleri şehrimizde en iyi şekilde misafir etmeliyiz” diyen Başkan Bozbey gerektiğini söylerken, “Toplumun da bilinçlendirilmesi gerekiyor” dedi.
Dünyada…
Turizm için kentlerin rekabeti artarken son yıllarda turizm gelirleri azalan Bursa çok gerilere düştü. Turizm yatırımlarının artmasına karşın konaklayan turist sayısının azalması bunu gösteriyor.
O bakımdan…
Bursa’nın ilgisini turizme toplayıp dünya kentleriyle rekabete girebilmesi için Büyükşehir ve BURTİD işbirliği yapacak.

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]