CHP’nin iki Mustafa’sı 47 yıl arayla seçildi: Eroğlu’ndan Bozbey’e

Zaman zaman yazıyoruz… Gazeteciliğe 1977 Mayıs’ta başladık. Gazeteci olarak ilk seçimi, 11 Aralık 1977’deki yerel seçimle yaşadık.
O seçimde…
1973’te seçilen ve ikinci dönemi için aday olan Adalet Partisi Adayı İsmet Tavgaç’a karşı Bursa Belediye Başkanı seçilen Mustafa Eroğlu daha 1 yıl olmadan fırıncı greviyle karşı karşıya kaldı.
İnsanların ekmeksiz kalmamaları için çevre illerden belediye kamyonlarıyla ekmekler getirildi, mahallelerde kamyon üstünden ekmek dağıtıldı.
Kesin çözümü ise Eroğlu geliştirdi.
Bursa Belediyesi’nin de katıldığı halk ortaklığı modeliyle şirket kuruldu. O şirketle BESAŞ yaşama geçirildi ve fırıncılara karşı alternatif oldu.
Böylece…
Ekmek fiyatlarının kontrolünde BESAŞ önemli bir etken olduğu gibi, bir daha fırıncılar grev yapamadılar.
İşte…
Rahmetli Mustafa Eroğlu’nun Bursa’ya en büyük armağanı, günümüzde de ayakta duran ve kentin ekmek üretiminde önemli payı olan, kaliteyi ve fiyatı da konsolide eden BESAŞ böyle doğdu.
Yanı sıra…
Ankara ve İzmir belediyelerinin mağazacılık uygulamalarından esinlenerek, halkın gıda ürünü ihtiyaçlarını ucuza karşılayabileceği Tanzim Satış Mağazaları açtı.
Gerçi…
Sonraki dönemlerde bu mağazalar kapatıldı, ama açık oldukları dönemde yine piyasanın konsolide edilip denetim altında tutulmasında çok yararlı oldular.
Aradan 47 yıl geçti.
CHP bunca zaman sonra, ikinci Mustafa olarak Mustafa Bozbey’le sandık yarışından galip çıktı.
Bu sonuçla…
CHP İl Başkanı Nihat Yeşiltaş da, 5 Eylül’de yayınladığımız “İl Başkanı olarak Büyükşehir’i kazanmak, çocuklarıma bırakacağım en büyük miras” sözlerini hedefe ulaştırmış oldu.
CHP’nin 47 yıl aradan sonra yine adı Mustafa olan bir başkanla Bursa’yı kazanması, tartışmasız yerel siyasetin dengesini değiştirecek.
Fakat…
Bozbey’in, 47 yıl önceki birinci Mustafa gibi bırakacağı eserleri de merak ediyoruz.