Bu kitap Cavit Çağlar’ı anlatıyor: Yaşama eksi 2’den başlayıp zirveye uzanan fırtınalı yol

CAViT ÇAĞLAR FIRTINALI BiR YAŞAMÖYKÜSÜ KiTABI TANITIM GECESi
CAViT ÇAĞLAR FIRTINALI BiR YAŞAMÖYKÜSÜ KiTABI TANITIM GECESi

Hani… Sıkıntılı çocukluğu anlatmak için kullanılan “Yaşama eksi 2’den başlamak” deyişi vardır ya, Cavit Çağlar’a tam uyuyor.
Daha 5 yaşındayken…
Ailesi Batı Trakya’daki çete savaşlarından kaçıp anavatana sığındı. Çocukluğu Akhisar’da benzinlik ve eczane çıraklığıyla geçti. Gençliğinde, İstanbul Sultanhamam’da tekstilin çıraklığını yaptı.
Sonra…
Bursa’da dayısı rahmetli Şükrü Şankaya ile birlikte Fidan Han’daki küçük bir dükkandan Aksoylar doğdu. Nergis Tekstil’le büyüdü, Yeşim Tekstil’le tekstil sanayicisi Cavit Çağlar’ı Türkiye tanıdı.
Bursaspor Başkanlığı onu seven çevreyi genişletti.
Onbinlerce kişinin çalıştığı fabrikaları yanında Olay gazetesi ve televizyonunu Bursa’ya armağan etti. Türkiye’nin ilk haber kanalı NTV’yi kurdu.
Hulusi Turgut’un vurguladığı gibi…
Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı’Adnan Menderes’in Başbakanlığı döneminde almıştı. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Bakanı olarak siyasetin zirvesine Süleyman Demirel’in başbakanlığında ulaştı.
Zirvedeyken…
Karşı siyasetin yok etme hedefli müdahalesini de gördü.
Cavit Çağlar’ı anlatmaya iş, spor, siyaset alanındaki başarıları da yetmez.
Yıllar önce…
Haydar Aliyev dostluğuyla Türkiye-Azerbaycan arasındaki ilk ilişkileri Cavit Çağlar kurdu. Rus uçağının düşürülmesiyle Türkiye-Rusya arasındaki kriz de Çağlar-Putin’le görüşmesiyle çözüldü.
İşte…
Cavit Çağlar’ın, Erman Yerdelen’le yürüdüğü fırtınalı yaşam öyküsünü, Süleyman Demirel ve Alpaslan Türkeş’in anılarını kitaplaştıran usta gazeteci Hulusi Turgut adeta tarihin mahzeninde kazı yaparak ortaya çıkardı.
Aslında…
Kitap Çağlar’a da sürpriz oldu. Turgut’un ulaştığı kendisiyle ilgili bilgilere de çok şaşırdı ve duygulandı.
Turgut’un hazırladığı Cavit Çağlar – Fırtınalı Bir Yaşamöyküsü adlı biyografi tarzı kitabın pazartesi akşamı İstanbul’da tanıtımı vardı.
751 sayfanın her birinde fırtınalı bir yaşam var. Dünü, bugünü ve yaşananların nasıl bir yarın oluşturduğunu merak edenlerin kaçırmamaları gereken bir kitap.
Hulusi Turgut  büyüğümüzün eline sağlık. Cavit Çağlar’a da böylesi yakışırdı.