Telefon galada geldi: Cumhurbaşkanı Dündar’a ‘Büyükşehir’le uyumlu, Bursa’yı kazanın’ dedi

OSMANGAZi BELEDiYE BAŞKANI MUSTAFA DÜNDAR YILDIRIM BELEDiYE BAŞKANI OKTAY YILMAZ'LA DR SADIK AHMET FiLMiNi iZLERKEN CUMHURBAŞKANI'NDAN TELEFON GELDi
OSMANGAZi BELEDiYE BAŞKANI MUSTAFA DÜNDAR YILDIRIM BELEDiYE BAŞKANI OKTAY YILMAZ'LA DR SADIK AHMET FiLMiNi iZLERKEN CUMHURBAŞKANI'NDAN TELEFON GELDi

Yer… İstanbul’daki Atatürk Kültür Merkezi. 2 yıl önce Ankara’da, Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde anma yıldönümü etkinliğine ve yaşam öyküsü kitabının tanıtımına katıldığımız Batı Trakya’nın efsane lideri Dr. Sadık Ahmet’in bu kez yaşamını anlatan filmin gala gö sterimi vardı.
Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı tarafından düzenlenen film gösterisi saat 20.30 gibi başladı.
Saat 21.02’de…
Salonda Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’la birlikte oturmakta olan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın elindeki telefonun titreşimi harekete geçti.
İlk anda…
Filme odaklan salonun atmosferini bozmak istemeyen Dündar telefona bakmadı, ama titreşim devam etti. Baktığında, telefonun ekranında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adını görünce heyecanla açtı.
“Gürültülü bir yerdesin galiba?..” diye soran Cumhurbaşkanı’na da, Dr. Sadık Ahmet’in filminin galasında olduğunu söyledi.
Galada…
Dündar’ı arayan Cumhurbaşkanı Erdoğan telefonda şunu söyledi:
“Seninle bir dönem daha devam etmeyi uygun bulduk. Hayırlı olsun. Büyükşehir’le uyumlu şekilde çalışıp Bursa’yı kazanın.”
Salı gecesi…
Cumhurbaşkanı’ndan, ya da AK Parti Genel Merkezi’nden diğer 16 ilçenin belirlenen adaylarına gelen telefon olmadı.
Aralarında bilenler elbette vardır, ama adayların çoğunluğu çarşamba sabahı Olay’daki yazımızdan öğrendiler. Sosyal medyada ve internet sitelerinde gün boyu paylaşılan liste de, bizim yazıdaki listeydi.
Böylece…
13 Ocak günü “Osmangazi AK Parti’de ‘iki Mustafa’dan biri’ formülü” başlıklı yazımızda vurguladığımız “üç dönem kuralını Cumhurbaşkanı’nın Dündar için gevşetebileceği” öngörüsü de gerçek oldu.
Dahası…
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kişisel cep telefonundan yalnızca Dündar’ı arayıp adaylığını tebliğ etmesi ve bunu yaparken Bursa hedefi göstermesi başka bir anlama geliyor.