Kentsel dönüşüm, hemen şimdi: Osmangazi’de 136 mahalleyi korkutan uzman görüşü

YAPI DENETİM VE DEPREM MÜHENDİSLERİ DERNEĞİ BURSA TEMSİLCİSİ SERKAN IŞIK
YAPI DENETİM VE DEPREM MÜHENDİSLERİ DERNEĞİ BURSA TEMSİLCİSİ SERKAN IŞIK

Ne yazık ki… 1999 Körfez Depremi’nden etkilenip yıkım gören kentlerden biri olmamıza karşın unuttuk. 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli deprem bile, üzerinden 1 yıl geçmeden gündemimizden çıktı.
Oysa…
Deprem riski yüksek bölgede yaşıyoruz. Hemen her ilçede tehlike var. Yerel seçime de bu tehlikenin gölgesinde, ama çok fazla konuşmadan giriyoruz.
İşte…
Bu tehlikeyi zaman zaman gündeme taşıyan Yapı Denetim ve Deprem Mühendisleri Derneği Bursa Temsilcisi Serkan Işık’la sohbet ederken, vahim tabloya bir kez daha dikkat çekti.
Son dönem…
Mesleki çalışmalar yanında AK Parti Osmangazi Aday Adayı olarak da Osmangazi’nin 136 mahallesinde teknik gözlemler yapan Işık, pek de umursamadığımız gerçeğe bir kez daha dikkat çekti:
Osmangazi’de yeni kurulan mahalleler dışında kalan yerler; yani eski yerleşim yerlerinin neredeyse hepsi,  depremde en çok etkilenecek yerler.”
Çareyi de tekrarladı:
“Ekip arkadaşlarımızla Osmangazi’nin 136 mahallesinde incelemelerde bulunduk. Bir an önce kentsel dönüşüm gerektiğini gözlerimizle gördük.”
Dinlediklerini da aktardı:
“Mahalle sakinleri, konut ve işyerlerinin depreme dayanıksız olduğu, çoğu binaların 2 kuşak öncesinden kaldığından bahsediyorlar. Bir an önce kentsel dönüşüm istiyorlar.”
Şunu vurguladı:
“Seçim dönemindeyiz. İnsanlar depreme dayanıklı binalarda oturmak, geniş yollar, sosyal yaşamın daha kaliteli olacağı sosyal donatı alanları istiyorlar.”
Özel bir örnek de verdi:
“Uludağ eteklerindeki Mollafenari, Alacahırka, Pınarbaşı gibi mahallelerde hem eski binaların oluşu, hem de araç giremeyen sokaklar nedeniyle korkarak evlerine gittiklerini söylüyorlar. ‘Bizim halimiz ne olur?’ diye feryat ediyorlar.”
Seçimde Aday Adayı kimliği taşıyan uzman olarak mesajı net:
“Bursa’nın en büyük ve en eski yerleşimi Osmangazi’de kentsel dönüşüm şart. Hem de, hemen şimdi.”