İttifak yok, yerel bazda dirsek teması olabilir: İYİ Parti’nin son kararı

iYi PARTi ŞiLE KAMPI'NDA KESiN KARAR iTTiFAK BiTTi
iYi PARTi ŞiLE KAMPI'NDA KESiN KARAR iTTiFAK BiTTi

Hafta sonu… İYİ Parti’nin, Merkez Yönetim Kurulu, milletvekilleri ve il başkanları katılımıyla İstanbul Şile’de 2 günlük istişare toplantısı vardı.
Toplantı…
Daha çok İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklamaları ve parti içi tartışma haberleriyle gündeme geldi, ama gündem maddeleri arasında 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçim süreci de vardı.
Dönüşte…
İYİ Parti İl Başkanı Dr. Mehmet Hasanoğlu’nu arayıp çıkan kararı ve yerel seçime yönelik genel eğilimi sorduk.
“Şile Kampı’ndan çıkan karar çok net” diye söze başladı ve şunu söyledi:
“Genel İdare Kurulu’muzun daha önce aldığı karar doğrultusunda, 81 il ve 622 ilçede kendi adaylarımızla yerel seçime gireceğiz.”
Yani…
“Yani, İYİ Parti olarak süreci bu şekilde yürüteceğiz.”
Şunu da açıkladı:
“Bursa İYİ Parti teşkilatı olarak biz de önümüzdeki haftadan itibaren belediye başkan adaylarımızı peyder pey açıklayacağız.”
Başvuru takvimi anımsattı:
“İYİ Parti’ye hem belediye başkan aday adaylığı, hem belediye meclisi üyeliği aday adaylığı için resmi başvurular pazartesi günü başladı.”
Şunun altını çizdi:
“Belediye başkanlığı ve meclis üyeliği için aday adaylığı başvuruları 22 Aralık’a kadar devam edecek. Adaylık düşünen teşkilat mensuplarımızın ise 1 Aralık’a kadar görevlerinden istifa etmeleri gerekiyor.”
Sohbetimizde…
Şile Kampı kararlarını değerlendiren İYİ Parti İl Başkanı Dr. Mehmet Hasanoğlu bundan sonraki süreci tanımlarken, “üçüncü yol” işareti verdi.
Bunun ne anlama geldiğini de şöyle açıkladı:
“Türkiye’deki kutuplaşmış ittifak sürecini bitirmek, seçmenin sıkışmış tercih ufkunu açmak adına üçüncü yol olarak; kuruluşumuzdaki fabrika ayarlarımıza dönüp, Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin önünü açmak için çalışmaya devam edeceğiz.”
Şunu da ekledi:
“İttifak kesinlikle yok, bazı yerlerde adaya göre dirsek teması olabilir.”