Faruk Çelik 4 yıl önce önerdi: Cumhurbaşkanı seçiminde 50+1 tartışması yeniden gündemde

FARUK ÇELİK OLAY TV EYLÜL YAYINI HER AÇIDAN PROGRAMI
FARUK ÇELİK OLAY TV EYLÜL YAYINI HER AÇIDAN PROGRAMI

Tarih 27 Eylül 2019… Olay Televizyonu’nda yayınlanan Her Açıdan programında Bursa’nın siyasetçisi, eski Bakan Faruk Çelik’i konuk ettik.
Program…
Çelik’in; seçim sisteminden siyaset anlayışına kadar çarpıcı önerileriyle, bir televizyon programından çok siyaset konferansı havasında geçti.
Özellikle…
30 Eylül 2019 günü sütunlarımıza taşıdığımız Faruk Çelik önerileri arasındaki Cumhurbaşkanı seçimi sistemi değerlendirmesi sonraki günlerde yaygın medya gündemine girdi ve manşetlere taşındı.
İlk kez…
Olay Televizyonu’ndaki programımızda açıkladığı ve “ilerde sorun olabilir” vurgusu yaptığı Cumhurbaşkanı seçimi ile ilgili önerisini şöyle aktarmıştık:
“Başkanlık sistemi yüzde 50 artı 1 oy şartıyla yürürlüğe girdi. Yüzde 50’nin üzerinde oy alacaksınız ki Başkan seçilebileceksiniz. Bazı ülkelerde var. Birinci turda yüzde 40 ve üzeri alan seçilir, olmazsa ikinci turda yüzde 50 artı 1 şeklinde formüllerin geliştirilmesinde yarar var.”
O günlerde…
AK Parti Genel Merkezi’nde görev yapan bazı siyasetçiler “Kendi getirdiğimiz kuralı değiştirirsek anlatamayız” gibisinden açıklamalar yapınca Çelik’in önersi manşetlerde kaldı ve bir kenara kondu.
Aradan 4 yıl geçti…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’dan dönerken uçakta, “50+1 şartının değişmesi konusu isabetli olur. En fazla oyu alan adayın seçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur. Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor” açıklamasını okurken, Faruk Çelik’in 4 yıl önce Olay Televizyonu’nda dile getirdiği öneriyi anımsadık.
O programda…
Çelik siyasetin geleceğine yönelik şu öneriyi de dile getirmişti:
 “Dar ya da daraltılmış bölgeyle halka dayalı, halkın tercihleriyle seçilmiş bir milletvekilinin parlamentoya girmesi. Millete dayalı Başkan, millete dayalı parlamento olunca bunlar birbirini dengeleyecek.”