Yeni dönemin yemin takvimi: Cuma milletvekilleri, cumartesi Erdoğan, pazar bakanlar

TBMM AÇILIŞ VE CUMHURBAŞKANI YEMiNi BAKANLAR KURULU TAKViMLERi
TBMM AÇILIŞ VE CUMHURBAŞKANI YEMiNi BAKANLAR KURULU TAKViMLERi

Milletvekili seçimi… 14 Mayıs’ta yapıldı ve bitti. Kesinleşen sonuçları Yüksek Seçim Kurulu açıkladı, seçilen milletvekilleri mazbatalarını aldılar, büyük bölümü de TBMM’ye gidip kayıtlarını yaptırdılar.
Farklı bir dönem olacağı şimdiden belli.
En önemli farkı ise liderlerin yer almadıkları bir Meclis tablosu çıktı karşımıza.
Örneğin…
Millet İttifakı’nı oluşturan partilerin Cumhurbaşkanı Adayı olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu nedenle milletvekili seçimine giremedi.
Aynı şekilde…
İttifak protokolü gereği, Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi halinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacakları duyurulan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DP Genel Başkanı Gültekin Uysal da milletvekili adayı olmadılar.
Meclis’e…
Yalnızca MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli girdi. Diğer partileri, geçen dönem İYİ Parti’de Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu’nun üstlendiği görev olan Grup Başkanları yönetecekler.
Böyle bir süreçte…
Önümüzde yeni dönemin başlangıç takvimiyle ilgili Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum kaynaklı bir bilgi notu var.
Buna göre…
2 Haziran Cuma günü TBMM ilk toplantısını en yaşlı üye sıfatıyla MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli başkanlığında yapacak, milletvekilleri tek tek kürsüye gelip yemin edecekler.
3 Haziran Cumartesi…
TBMM Geçici Başkanı olarak Bahçeli, genel kurulda Cumhurbaşkanı seçim tutanağını seçilen cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’a verecek.
Cumhurbaşkanı da yemin edip yeni döneme başlayacak. Cumhurbaşkanı töreni ise aynı gün Beştepe’de yapılacak.
Aynı gün…
Cumhurbaşkanı hem yardımcı/yardımcılarını,  hem de yeni hükümeti açıklayacak. 4 Haziran Pazar cumhurbaşkanı yardımcısı/yardımcıları ve bakanlar Meclis’te yemin edecekler, bakanlıklarda da devir teslim yapılacak.
Ankara’daki yeni dönem takvimi böyle.

İlgili Reklamlar