TCDD programına göre hızlı tren inşaatı bitmiş görünüyor: Gel de şaşırma

BURSA HIZLI TREN PROJESi TÜNEL iNŞAATLARI
BURSA HIZLI TREN PROJESi TÜNEL iNŞAATLARI

Geçenlerde yazdık… Bursa’ya tren gelmesi için çalışmalara başlandığına dair ilk haberi 1991’de Olay gazetesinden duyurduk.
Sonrasında her gelişmenin en yakın takipçisi olmaya çalıştık. 10 Aralık 2012’de Mudanya Yolu’ndan Balat’a girişte temel atılırken de heyecanlıydık.
Çünkü…
Temel, Türkiye’nin yeni tanıdığı yüksek hızlı tren için atılıyordu.
Ne var ki…
Hat üzerinde yük treni de çalışacağı için, kazaları önlemek amacıyla proje yüksek standartlı demiryolu olarak değişti ve hızlı trene dönüştü.
Sonrasında…
Bandırma hattı eklendi, geçtiğimiz aylarda Balıkesir’e de uzanacağı açıklandı.
Temel atılırken…
İlk hedef 2016’da yolculuk yapmaktı. Fakat hedef önce 2020’ye, sonra 2023’e yükseltilirken, konuyu takibimizi bilen dostların sorularına hep aynı cevabı verdik: 2030’a razıyım.
Görünüşe göre…
Son hedef tarih 2023’te hızlı tren maalesef Bursa’ya gelemeyecek. Nedeni de ortada. Daha tüneller bitmedi, altyapı tamamlanmadı. Tüneller bitip altyapı tamamlanınca ray serme işlemi gerçekleşecek. Sonra üstyapı olarak elektronik sistemler kurulacak.
Bütün bunlar da…
2023’ün kalan 6 ayında tamamlanacağa benzemiyor.
Nitekim…
TMMOB İKK geçen dönem sekreteri olan Feridun Tetik’in uyarısıyla TCDD Genel Müdürlüğü’nün revize edilmiş 2023 yılı programına dikkatle baktık.
Yıllara göre yatırım harcamalarının yer aldığı tablo şöyle okunuyor:
Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Hızlı Tren projesinin yatırım öngörüsü 18 milyar lira. 2022 yılı sonuna kadar bunun 16.5 milyar lirası müteahhide ödenmiş. Programda, 2023 yılı için de 1.5 milyar lira yatırım öngörülüyor.
Bunun dışında bütçe yok. Dahası, dış kredili olduğunu bildiğimiz projede, dış kredi de yok.
Kısacası…
Bu tablo, hızlı tren inşaatının 2023’te bitmiş olduğu anlamına geliyor. “Ama bitmedi” diyenler için de şu yorumu yapalım:
Demek ki bitmeyecek. Biz hâlâ 2030’a razıyız.