TOKİ Bursa’ya hançeri sapladı, sonra da Doğanbey’den adını silince kurtulmuş oldu

DOGANBEY TOKi KONUTLARI TOKi ADINI DUVARDAN SiLDi
DOGANBEY TOKi KONUTLARI TOKi ADINI DUVARDAN SiLDi

Çocukluğumuzda… Doğup büyüdüğümüz Ahmetpaşa ile Şehreküstü, Doğanbey, Tayakadın, Kiremitçi, Kırcaali mahalleleri bütünleşikti.
Önce…
1960’lı yılların başında Fevzi Çakmak Caddesi’ni açmak için yıkımlar yapıldı, mahallelerin ortasında koca bir boşluk oluştu. 1980’lerin ortalarında da Haşim İşcan Caddesi açılınca bölgedeki mahalleler üç parçaya ayrılmış oldu.
Doğduğumuz, çocukluğumuzun ve gençliğimizin geçtiği Ahmetpaşa Mahallesi bahçeli evlerden oluşurken 1970’lerin ortasında apartman yaşamı başladı.
Kiremitçi, Şehreküstü, Doğanbey, Kırcaali mahallelerinde evlerin sahiplik yapısı, miraslarla karışık olduğu için kentsel dönüşüm dışında formül yoktu.
Beklenen dönüşüm için…
2006’da harekete geçildi. İlk olarak da dönemin Osmangazi Belediye Başkanı olan Recep Altepe semt sakinleriyle TOKİ’yi buluşturup uzlaştırdı.
Üstelik…
Bir karış yeri olanın bile daire sahibi olduğu, kimsenin mağdur edilmediği tek kentsel dönüşüm projesi Doğanbey TOKİ Konutları’yla ortaya çıktı.
Ne var ki…
Her hissedar ev sahibi olunca TOKİ arsayı yettiremedi ve imar yetkisini kullanıp Ankara’da aldığı kararla da, kat sayısını 16’dan 24’e çıkardı.
Açıkçası…
Bursa’da kimsenin bilgisi olmadan, belediyeye bile bilgi verilmeden yapılan kat artışı binalar yükselince anlaşıldı ve herkesi şaşırttı. Fakat, Bursa’ya saplanmış hançer gibi kentin ortasından göğe yükseldi.
2009’da…
Yerel seçim öncesi Şehreküstü Meydanı’ndaki mitingde Başbakan olarak Recep Tayyip Erdoğan anahtar teslimi yaparken de bu tartışma vardı.
İşte…
Böyle bir geçmişi olan, TOKİ kararıyla kötü kentsel dönüşüm örneği haline gelen Doğanbey şu günlerde bir başka sürprizi yaşıyor.
Binaların dış cephesinde yer alan ve uzaktan bile görülen TOKİ yazısı yine TOKİ kararıyla silindi.
Yani…
Bursa’nın bağrına hançeri saplayan TOKİ adını silip kendini kurtardığını düşünüyor, ama o kadar kolay olmasa gerek.
Bursalılar biliyor.

İlgili Reklamlar