Geçit kazısı için siyaset devreye girdi: Mudanya Yolu gece trafiğe kapatılıp çalışma hızlanacak

GECiTTE METRO KAZISI ALTYAPI DEPLASESi iCiN FORE KAZIK MAKiNASI CALISIYOR
GECiTTE METRO KAZISI ALTYAPI DEPLASESi iCiN FORE KAZIK MAKiNASI CALISIYOR

5 yıl öncesine kadar… Okulların açılmasıyla birlikte yazlık sezonu sona erer ve Mudanya Yolu trafiği azalır, yollar bomboş kalırdı.
Artık öyle değil…
Geçit’ten sonraki Bademli, Nilüferköy, Çağrışan, Göynüklü, Güzelyalı, Mudanya, hatta Kumyaka’ya kadar olan bölgede sürekli ikamet arttı. Bu bölgede oturup, Bursa kent merkezinde çalışan çok sayıda aile var.
O nedenle…
Sabahları kente geliş ve akşamları gidiş yolunda yaz-kış yoğun trafik oluşuyor.
Bu trafiğe…
Bademli bölgesindeki 30’a yakın okula öğrenci getirip götüren servis araçlarıyla çocuğunu getiren bazı anne-babalar ekleniyor. Bu da, başka giriş çıkışı olmadığı için Bademli’yi de, Mudanya Yolu’nu da kilitliyor.
O kilitlenme…
Bademli çıkışında yolu 2 şeride indiren tarihi Geçit Köprüsü’nde yaşanıyordu. Geçit’teki metro çalışması yolu daraltınca sorun da arttı.
Ardından…
Bursa’nın alışveriş geleneği olan Geçit’te altyapı deplasesi için işyerlerinin önü kapatılıp kazılınca trafik sorununa esnaf kaygısı eklendi
Çünkü…
Her iki yönde işyerlerinin önünde ikişer ay kazı yapılacak. Bu süreçlerde yol ortaya alınacağı için trafik etkilenmeyecek, ama esnafa ulaşılamayacak.
Hatta…
O süreç de Mudanya’ya gidiş yönünde başladı.
İşte…
Bu kaygılara dayalı tepkiler artınca, geçtiğimiz hafta siyaset devreye girdi. AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve milletvekilleri metro inşaatı şantiyesini ziyaret edip bilgi aldılar.
Kazıyı yapan firma, mayıs ayı başı olarak planladığı yolu eski haline getirme hedefini nisan ayı başına çekti.
Yanı sıra…
Siyasi irade ve Büyükşehir Belediyesi desteğiyle gece çalışması başlayacak.
Hatta…
Hızlı çalışabilmek için, Mudanya gidiş yönü gece saat 23.00 ile sabah 06.00 arası tamamen kapatılıp ulaşım yeni yapılan alternatif yoldan sağlanacak.
Aynı çalışma…
2 ay sonra Bursa merkeze geliş yönünde yapılacak.

İlgili Reklamlar