Hastaneler Covid servislerini yeniden açıyor, günlük vaka sayıları patladı

COViD VAKA SAYILARI YUKSELiYOR
COViD VAKA SAYILARI YUKSELiYOR

Unutmayalım ki… Her şeyin başı sağlık. Hele küresel pandemi süreçlerinde bireylerin kendi sağlıklarını korumaları toplum sağlığı için de çok önemli.
Oysa…
Yaz mevsimine girerken ne kadar da mutlu ve iyimserdik. Covid virüsünü yendiğimizi, eski serbestlik günlerimizin geri geldiğini düşünüyorduk.
Üstelik…
O günleri öyle özlemiştik ki, maskeleri attık, kuralları bir kenara bıraktık. Bayramdaki uzun tatile de özlenen coşkuyla başladık.
Ne var ki…
Covid bir kez daha şekil ve özellik değiştirip döndü. Uzun tatil öncesi başlayan vaka artışları bayramın sosyal hareketliliği içinde yüksek sayılara ulaştı.
Bu yazı için bilgisayar başına otururken, Bursa’daki son durum korkutan tırmanışı gösteriyordu.
Çünkü, Bursa’da günlük vaka sayıları 2 bini aştı, 2 bin 500’e doğru yaklaştı.
Yine…
Uzmanların vaka patlaması olarak yorumladıkları bu ciddi artış nedeniyle hastaneler kapattıkları Covid servislerini yeniden açmaya başladılar.
Bu noktada…
Bugüne kadar fedakârca görev yapan sağlık çalışan ları için de zor bir süreçten geçildiğini vurgulamak gerekiyor.
Son iki yıl pandemi nedeniyle izin yapamayan sağlık çalışanları, bu yaz insani nedenlerle izinlerini kullanmaya başlamışlardı. Gelin görün ki, vaka artışı planlarını bozacağa benziyor.
Yani…
Üçüncü yılındaki Covid mücadelesinde vatandaş ve sağlık çalışanları karşılıklı yıpranmışlığı söz konusu. Aşabilmek için karşılıklı anlayış gerekiyor.
Gelinen noktada…
Uzmanlar çok özel uyarılar yaparken şuna da dikkat çekiyorlar:
“Mevsim hastalığı griple Covid birbirine karışıyor. Gribi hafif yaşayanların Covid kuşkusu anlaşılabilir kaygı, ama hastanelere gidip test yaptırmak istemeleri sistemi tıkayan faktöre dönüşüyor. Oysa vatandaş kendi izolasyonunu sağlamada deneyim sahibi oldu.”
Şunu da ekliyorlar:
“Kronik rahatsızlığı olan ve 65 yaş üstü hastalar daha dikkatli olmalı.”

İlgili Reklamlar