Savaş Türkiye’ye olan ilgiyi arttırdı, Balkanlarda dost eli iş talebi getirdi

BALKANTURKSiAD BASKANI FATiH SAKiR
BALKANTURKSiAD BASKANI FATiH SAKiR

Bursa’da… Balkanların her köşesinden göç etmiş çok sayıda hemşerimiz yaşıyor. Yani,  Bursa’nın Balkanların her köşesiyle bağları var.
Üstelik…
Balkan kökenlileri temsil eden çok sayıda sivil toplum örgütü var. En güçlüleri arasında da, kısa adı Balkantürksiad olan Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği öne çıkıyor.
Dahası…
Sosyal ve ekonomik çalışmalar yanında kültürel projesi olan ve Balkanlardaki anıt yapıların bire bir maketlerindern oluşan MiniaBalkantürk Parkı’nda okullardan gelen öğrencileri ağırlıyor, tarih bilgilerini geliştiriyor.
Hatta…
Park Büyükşehir Belediyesi’nin turizm rehberinde yer aldığı için Bursa’nın gezilecek yerleri arasında yeni bir cazibe merkezi oldu.
Bir yandan da…
Balkan ülkeleri ziyaretleriyle ilişkiler geliştiriliyor. Bu kapsamda, 1.5 yıl önce görevi devralan Balkantürksiad Başkanı Fatih Şakir başkanlığında 24 kişilik heyetle Romanya ziyareti yapıldı.
Bulgaristan ve Bosna-Hersek’ten sonra üçüncü dış ziyaret programı yapan Fatih Şakir’le sohbet ederken şunu söyledi:
“Romanya’nın başkenti Bükreş’teki Parlamento Sarayı’nda düzenlenen Ulusal Kredi Garanti Fonu 20. Yıldönümü organizasyonuna özel davet üzerine katıldık.”
Şunu vurguladı:
“Bükreş’te biz de özel toplantı düzenledik. Bu toplantıda Ekonomi ile Girişimcilik ve Turizm bakanları 2 saat bizlerle birlike kaldılar, büyük ilgi gösterdiler.”
Gözlemi şu:
“Rusya’nın Ukrayna ile savaşı, kuzeyinde Moldova bulunan Romanya için kritik bir durum. Gözlemlediğimiz kadarıyla, bu savaş Romanya iş dünyasında Türkiye’ye ilgiyi arttırmış.”
Şunu da paylaştı:
“Türkiye ile iş ilişkilerini arttırmak istiyorlar. Özellikle de, inşaat inşaat malzemesi istiyorlar.”
Bakışı şu:
“16 milyon nüfuslu Romanya’da sanayi gelişiyor, inşaat çok hızlı büyüyor. AB hibeleri de artıyor. Savaşın yol açtığı ortamı fırsata dönüştürebiliriz.”

İlgili Reklamlar