Bu tesis suyun ‘kadrini kıymetini’ biliyor: DOSAB ‘arıtmadan çıkan suyu’ geri kazanıyor

DOSAB SU GERi KAZANIM TESiSi HAZiRANDA ACILIYOR
DOSAB SU GERi KAZANIM TESiSi HAZiRANDA ACILIYOR

Bir zamanlar… Bursa Ovası’nda toprak elle eşelendiğinde bile suya ulaşılırdı. Günümüzde su bulmak için onlarca metre derine iniliyor.
İklim değişikliğinin etkisiyle, suyumuzu da hızla kaybediyoruz.
Geçen yıl ve önceki  yıl az yağış nedeniyle Bursa susuzluk riski yaşadı. Bu kış yağış iyiydi, ama barajlar dolmayınca, yaşamın asıl kaynağı suyun değeri arttı.
Kaybedecek tek damla bile suya tahammül kalmadı.
İşte…
“Suyumuzun kadrini kıymetini bilen” yatırım; kısa adıyla DOSAB olarak Türkiye’nin tanıdığı Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleşti.
Üstelik…
176 milyon liralık yatırımla kurulan tesis, Türkiye’nin ilk ve en büyük endüstriyel su geri kazanım tesisi oldu.
2001 yılında planladığı arıtma tesisini 2007’de devreye alan DOSAB, 2021 sonunda işletmeye giren Su Geri Kazanım Tesisi’ni de 11 Haziran günü genel kurul toplantısıyla açacak.
Açılış öncesi…
DOSAB Bölge Müdürü Serhat Şengül şu bilgiyi verdi:
“Arıtmayla entegre su geri kazanım tesisimizle, Demirtaş Organize Sanayi Bölge’mizde kullandığımız suyun yüzde 40’ını elde ediyoruz. Bursa’mızın suyunu tasarruf ediyoruz.”
Tesisin…
Yer altı su kaynaklarını koruması yanında, ticari ilişkilere etkisini de açıkladı:
“Arıtma-Su Geri Kazanım tesislerimizle çevreci ve sürdürülebilir üretim yapılmasını sağlarken ‘yeşil OSB’ olarak öne çıkıyoruz. Bu da hassas kriterleri olan yurt dışı müşteriler için çok önemli.”
Şu noktada gururlu:
“Su Geri Kazanım yatırımımız Çevre ve Sanayi bakanlıklarımızın yanı sıra ülke genelindeki OSB’ler, yerel yönetimler, akademik odalar ve çevre kuruluşlarının da büyük ilgisini gördü, takdir topladı. Çeşitli illerden inceleme yapmak için ziyaretçilerimiz geliyor.”
Suyun kıymetini bilen tesis yatırımı için DOSAB Başkanı Halil Ersan Özsoy ve yönetimiyle, DOSAB Müdürü Serhat Şengül kutlamayı hak ediyorlar.
Dileriz her yere örnek olur.

İlgili Reklamlar