Türk Kadınlar Birliği çağrısı: Kadınlar toplumsal eşitliğe erişince kadına şiddet kalmayacak

TURK KADINLAR BIRLIGI BURSA SUBESI BASKANI TIJEN SOZERI AYSE KESKIN OZLEM BAYRAK GULNAZ ERTAN HATICE AMCAOGLU
TURK KADINLAR BIRLIGI BURSA SUBESI BASKANI TIJEN SOZERI AYSE KESKIN OZLEM BAYRAK GULNAZ ERTAN HATICE AMCAOGLU

Son yıllarda… Gazetelerde ve televizyon haberlerinde kadına şiddet haberlerinde çok ciddi artış var.
Hemen her gün farklı illerden kadın cinayetleri haberleri yansıyor, yollarda bile kadına şiddet görüntüleri izleniyor.
İşte…
Kadına yönelik olarak yükselen şiddetin önlemesi, cinsiyete dayalı ayrımcılığın ortadan kaldırılması ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması amacıyla Türk Kadınlar Birliği Ocak 2020’de geniş tabanlı proje başlattı.
Projede…
TKB Genel Merkezi adına mentör olarak sorumluluk üstlenen Zeynep Göknil Şanal ekim ayında Bursa’daki kadın örgütleriyle buluştuğunda kadın haklarını koruyup yaygınlaştırma çalışması yaptı.
Hatta…
O program için geldiğinde bizi de ziyaret etti.
İşte…
Devam eden bu projenin bölgesel organize edilen farkındalık toplantısı geçtiğimiz hafta Kocaeli’de yapıldı. Bursa’dan Büyükşehir ve Nilüfer belediyelerinin kurumsal katılım sağladığı toplantıda ele alınan konuları Türk Kadınlar Birliği Bursa Şubesi Başkanı Tijen Sözeri ile konuştuk.
Yönetiminden…
Ayşe Keskin, Özlem Bayrak, Gülnaz Ertan, Hatice Amcaoğlu ile birlikte konuğumuz olan Sözeri, daha sözün başında çözüm yolunu tek cümleyle dile getirdi:
“Kadınlar toplumsal eşitliğe erişince kadına şiddet de kalmayacak.”
Bu yönde…
7 bölge 35 ilde sürdürülen proje çalışmalarına 167 hak temelli çalışan kadın örgütünün katıldığını vurgulayan Sözeri, eylem planı yanında eğitim çalışması da yapıldığını ifade etti.
Kocaeli’deki toplantıya Kocaeli ve Bursa’nın yanı sıra Bolu, Bilecik, Sakarya’dan kurum ve kuruluşların katıldıklarını anımsattıktan sonra da hedeflerini şöyle açıkladı:
“Beklentimiz; ulusal ve uluslararası yasal güvencelerimizin yaşama geçirilmesine, yerelde de bu amaca yönelik işbirliğinin gelişmesine katkı sunulmasını sağlamak.”
Mesaj da açık:
“Kadına şiddeti ortadan kaldırmanın tek yolu toplumsal eşitlik.”

İlgili Reklamlar