Korkutan raporu Çavuşoğlu açıkladı: Avrupa’ya gelen 100 bin çocuk kayıp

TBMM iNSAN HAKLARI iNCELEME KOMiSYONU BASKANI HAKAN CAVUSOGLU ORTADAN KAYBOLAN COCUKLAR Case Conflict
TBMM iNSAN HAKLARI iNCELEME KOMiSYONU BASKANI HAKAN CAVUSOGLU ORTADAN KAYBOLAN COCUKLAR Case Conflict

Gün önemli… Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 102. yılı olması yanında, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği bayram.
Üstelik, dünyadaki tek çocuk bayramı özelliği taşıyor.
İşte…
Bu özel günde Son Başbakan Yardımcısı olan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu’nun TBMM’deki basın toplantısı görüntülerini izleyince hemen aradık.
Çünkü…
Komisyon üyeleriyle birlikte kameraların karşısına geçen Çavuşoğlu, günümüz savaş ve şiddet ortamında çocuklara yönelik olaylara dikkat çekiyordu.
Aradığımızda…
“Konu çok hassas” dedi ve şuna dikkat çekti:
“Yerinden yurdundan edilmiş çocukların kötü emelli kişiler elinde; insan ticaretine, cinsel istismara, organ ticaretine, her türlü terör ve şiddet eylemine maruz kalmaları söz konusu.”
Çarpıcı rakamlara işaret etti:
“Zelenski, 2 bin civarında Ukraynalı çocuğun kaçırıldıklarını açıkladı. 2021 yılında Avusturya’dan sığınma talebinde bulunan yaklaşık 4 bin 500 refakatsiz çocuğun kaybolduğu da istatistiklere yansıdı.”
Dikkat çektiği şu:
“Sığınma talebinde bulunan refakatsiz çocuklar toplama merkezlerine alındıktan 48 saat sonra yüzde 50’si ortadan kayboldu.”
Bu noktada…
Avrupa Polis Teşkilatı’nın 2016 yılında 10 bin göçmen çocuğun kaybolduğu ve akıbetlerinin belli olmadığı; Almanya Federal Polis Ajansı’nın 8 bin 991 çocuğun izinin bulunamadığı açıklamalarını anımsattı.
Ardından…
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda korkutan tabloyu açıkladı:
“Tahminlere göre; aralarında Suriyeli, Afganistanlı, Ukraynalı ve Afrika’nın çeşitli bölgelerinden gelenlerin olduğu 100 bini aşkın çocuk Avrupa’da bir anda ortadan kayboldular, akıbetleri bilinmiyor.”
Şu kuşku yüreklerde yara:
“21. yüzyılda-, Avrupa’nın göbeğinde bu çocukların insan ticaretine, organ ticaretine, cinsel objeye, şiddet ve terör örgütlerine malzeme oluyor.”
Tablo gerçekten çok vahim.

İlgili Reklamlar