Yaptırımlarla hava sahası kapanan Rusya dünyaya THY ile açılacak, ama Yenişehir uçuşları tehlikede

YENiSEHiR HAVAALANI MUS ERZURUM TRABZON UCUSLARI NiSANDA DURUYOR
YENiSEHiR HAVAALANI MUS ERZURUM TRABZON UCUSLARI NiSANDA DURUYOR

Yaşananlar ortada… Başka Amerika olmak üzere NATO üyesi Avrupa ülkelerinden Rusya’ya karşı savaş yaptırımları yayılarak artıyor.
Yaptırımlara…
Rus uçaklarına hava sahası kapatma kararı da her geçen gün genişliyor. Bu nedenle, Rusya’nın havayolu şirketleri uçamaz hale geldiler ve havadaki uçaklarını yere indirip havaalanlarında park ettiler.
Bu da…
Sınır kapıları zaten kapatılmış olduğu için Rusya’nın dış dünyayla bağlantısının tamamen kesilmesi anlamına geliyor.
İşte…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz gün Rusya Devlet Başkanı Putin’le görüşmesinde bu da ele alındığı kulağımıza geldi.
Dahası…
Putin’in isteğiyle, Rus turist ve işinsanlarını taşımak için Moskova hattına 100 büyük uçak konmasını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayladığı bilgisi var.
Bu yolla…
Başta turistler olmak üzere  Ruslar hem THY ile Türkiye’ye ulaşabilecekler, hem de Türkiye üzerinden THY uçaklarıyla başka ülkelere gidebilecekler.
Fakat…
THY bu uçakları bazı iç hatlardan çekerek çalıştırmak durumunda.
Gerçi…
İç hatlarda 35 Dolar’a yolcu taşımak yerine en az 250 Dolar’a yolcu taşımak kazanç ve savaşın fırsata dönüştürülmesi anlamına geliyor.
Ancak…
THY yönetiminin durdurmayı planladığı iç hat seferleri arasında, Sabiha Gökçen yakınlığı nedeniyle Yenişehir Havaalanı’ndan yapılan uçuşlar da var.
Hatta…
Muş, Erzurum ve Trabzon uçuşlarına Gaziantep ve Diyarbakır’ın eklenmesi için girişimlerin sürdüğü bir dönemde, devlet politikası gereği, Anadolu Jet’in Yenişehir uçuşlarının 2 Nisan itibariyle durdurulması kararı alındı.
Buna karşın, Yenişehir Haavalanı için rezerv havaalanı olarak planlandı.
Yani, İstanbul’a inemeyen uçaklar buraya inebilecekler.
Yine de…
AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan ve milletvekilleri Ulaştırma Bakanlığı ile görüşüp “Küçük uçaklarla Yenişehir uçuşlarının sürmesini” istediler.
Şimdi Bakanlık bunun üzerinde çalışıyor.

İlgili Reklamlar