Meclis’te söz aldı ve hızlı trenle lojistik merkezini ‘Bakan sözü’ olarak bırakmadı

IYI PARTI BURSA MILLETVEKILI VE GRUP BASKANI PROF DR ISMAIL TAGTLIOGLU
IYI PARTI BURSA MILLETVEKILI VE GRUP BASKANI PROF DR ISMAIL TAGTLIOGLU

Bu sütunlarda… Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun Bursa programı sırasında yaşanan ilginç bir diyaloğu 17 Şubat günü aktardık.
Konu…
TEKNOSAB’daki toplantıya TOSAB Sözcüsü olarak katılan Sami Bilge’nin “Bursa’da lojistik merkezi yok. Yükleme için Bandırma ya da Bozüyük’e gitmek zorundayız” şeklindeki sözlerine Bakan’ın ilk anda “Olur mu öyle şey… Bursa’ya lojistik merkez yapıyoruz” cevabı vermesi, olmadığını öğrenince “Öyleyse onu da yapmamız gerekiyor” demesiyle gelişti.
İşte…
Bu konuşma, İYİ Parti Bursa Milletvekili ve Grup Başkanı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu tarafından Meclis’e taşındı.
TBMM Genel Kurulu’nda söz alan Tatlıoğlu önce bilgi verdi:
“İşletmeye alınan 12, yapımı devam eden 3, tamamlanan 3, etüd-proje aşamasında 5 lojistik merkezi arasında Bursa yer almıyor.”
Sonra da…
Lojistik merkezinin Bursa için önemini anlattı:
“17 OSB’ye sahip olan Bursa’nın, üçüncü defa yeniden inşa çalışması başlayan tren projesiyle devreye girmesi gereken lojistik taşımacılığı için; bünyesinde antrepo, parsiyel yük terminali, tehlikeli madde deposu, soğuk hava ve sıvı ürün depoları, akaryakıt istasyonu, banka ve araştırma merkezi bulunan lojistik merkezine ihtiyacı var.”
Önemsediği şu:
“İşin trajikomik tarafı; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı sitesinde bu lojistik merkezi planı gözükmemesine rağmen, Sayın Bakan’ın böyle bir proje olduğunu söylemesi, olmadığını öğrenince de ‘Öyleyse yaparız’ demesidir.”
Ardından…
“Devletin meseleleri neresinden tuttuğunu görmek açısından üzüntü verici” dedi ve devam etti:
“Bursa’da temeli Yüksek Hızlı Tren olarak atılan, sonradan Yüksek Standartlı Demiryolu olarak değişen, defalarca ihaleleri iptal edilen demiryolu projesinin Aralık 2012’de başlayan ve yılan hikayesine dönen 10 yıllık serüveninin 7. Bakanı olan Sayın Bakan’ın bu sözünün takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

İlgili Reklamlar