Avrupa’nın ikiyüzlülüğünü Almanya’da anlattı… İslam düşmanlığı ve ırkçılık arttı

HAKAN CAVUSOGLU ALMANYA GORUSME VE ZiYARETLER iSLAMOFOBi IRKCILIK
HAKAN CAVUSOGLU ALMANYA GORUSME VE ZiYARETLER iSLAMOFOBi IRKCILIK

İlk çıkarma… Ekim ayında Fransa’ya yapıldı. Son Başbakan Yardımcısı olan AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu’nun başkanı olduğu TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu ikinci çıkarmasını da 3.5 milyon Türk ve 6 milyon müslümanın yaşadığı Almanya’ya yaptı.
İki gündür…
Almanya’da hem Federal Parlamento, hem İçişleri Bakanlığı, hem sivil toplum örgütleriyle görüşmeleri sürdüren Çavuşoğlu’nu aradığımızda, tabloyu şöyle ortaya koydu:
“Burada da, Avrupa’nın her yerinde olduğu gibi ırkçılık ve İslam karşıtlığı var. Bu da hem vatandaşlarımız, hem Almanya açısından büyük bir tehdit ve risk oluşturuyor.”
Şuna dikkat çekti:
“Nazi ideolojisini benimseyen Almanya İçin Alternatif Parti adlı siyasi parti gittikçe güçleniyor. Hatta Türingen ve Aşağı Saksonya eyaletlerinde en yüksek oyu almışlar. Ayrımcı temaları yaygınlaştırmak için popülist söylemler kullanıyor.”
Şunu da ekledi:
“Bir taraftan da Pegida gibi örgütler merkez siyaseti de baskı altına alıyorlar. Hatta, merkez siyasetin de gittikçe ırkçı ve İslam karşıtı dile savrulduğunu gördük.”
Çarpıcı bir araştırma aktardı:
“Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre; Avrupa’daki en yüksek sosyal düşmanlığa sahip ülke Almanya. En büyük grup ise müslümanları düşman görüyor.”
İkiyüzlülüğe işaret etti:
“Hıristiyanlar, Yahudiler, Hindular, Budistler bir zenginlik görülürken müslümanlar tehdit görülüyor.”
Ardından…
“Alman vatandaşlarının yüzde 54.5’i İslam’ı tehdit olarak görüyor. Bu oran çok yüksek” dedi ve şu bilgiyi verdi:
“Federal Parlamento İçişleri Komisyonu’yla olumlu bir görüşme yaptık. İçişleri Bakanlığı ile görüştük. Berlin’deki Türk sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldik.”
İzlenimi şu:
“Yeni hükümet ırkçılık ve İslam karşıtlığıyla alakalı iki hafta önce eylem planı hazırladı. Yükselmekte olan tehlikenin ve kaygılarımızın farkında olduklarını gözlemledik.”

İlgili Reklamlar