Almanya’da savaş izlenimi: Artık Avrupa Birliği bize yakınlaşmak ister

HAKAN CAVUSOGLU ALMANYA GORUSMELER RUSYA UKRAYNA SAVASI AVRUPA iZLENiMLERi
HAKAN CAVUSOGLU ALMANYA GORUSMELER RUSYA UKRAYNA SAVASI AVRUPA iZLENiMLERi

Bir ayı geride bıraktı… Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla başlayan değişik savaşta insanın yüreğini yakan görüntüleri televizyonlarda izliyoruz.
Buna karşın…
İlk kez Antalya’da gerçekleşen Dışişleri Bakanları buluşmasından sonra Rusya ve Ukrayna heyetleri bu kez İstanbul’a geldiler. Dünya bu görüşmeden barış beklediği için, gözler Türkiye ve İstanbul’a çevrildi.
Bu da Türkiye’nin önemini arttırdı.
Savaş başladığından beri iki ülkeyle de görüşen tek devlet olan Türkiye, buluşmalarında da güvenilir olmasıyla öne çıktı.
Gerçi…
Siyasi polemikler ve hayat pahalılığı öne çıktığı için pek fark edilmiyor, ama savaştaki rolü nedeniyle Türkiye’ye bakışta değişim olduğu da gerçek.
Nitekim…
Geçen hafta Almanya’da parlamento ve İçişleri Bakanlığı’ndaki görüşmelerde İslam karşıtlığı ve ırkçılık konularında Avrupa’nın iki yüzlülüğünü anlatan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, izlenimlerini aktarırken şuna dikkat çekti:
“Savaş Almanlar üzerinde çok büyük etki bırakmış. Öyle ki, Almanya savunma harcamalarına 100 milyar Euro’luk kaynak ayırmış. Ve buna, sava karşı olan sol partiler de coşku ve heyecanla destek vermişler.”
Yorumu şu:
“Milli çıkarlar söz konusu olduğunda siyaset skalasının hangi bölümünde olursa olsun birlikte hareket edebilme kabiliyeti ortaya çıkıyor.”
Ardından…
İstanbul buluşmasını da içine alan özel gözlem paylaştı:
“Rusya’yla Ukrayna’nın bu savaşı, Türkiye’nin gücünü gösterdi. Ülke olarak üstlendiğimiz rolün Almanya tarafından takdirle karşılandığını görüşmelerimiz sırasında gördüm.”
Şunu özellikle vurguladı:
“Türkiye’nin çok yakın izlendiğini, ilerleyen süreçte yapıcı bir gündem ile bunun Avrupa Birliği sürecine yansıyacağını net olarak gördük.”
Şunu da ekledi:
“Bundan sonra Avrupa Birliği’nin bize yakınlaşma çabası olacak.”

İlgili Reklamlar