Sanayiden sonra evlerde de güneş enerjisine ilgi var: Faturalar arttı, tercih değişti

DEMSIAD BASKANI ALPTEKIN SAHINTURK
DEMSIAD BASKANI ALPTEKIN SAHINTURK

Tartışmasız… İçinde bulunduğumuz sürecin ana gündemi hayat pahalılığı oldu. Bir yanda marketlerde bir türlü indirilemeyen etiketler, bir yanda pazarda yükselen fiyatlar var.
Bunlar arasında…
Vatandaşın canını en çok yakan da elektrik ve doğalgaz gibi günlük yaşamın vazgeçilmezleri oldu. Herkes faturalarını konuşuyor, hatta zamların geri alınmasını istiyor.
Enerji Bakanlığı da…
Doğalgazı dışa bağımlı olmaktan kurtaracak Karadeniz gazını bir an önce sisteme verebilme çabalarını arttırırken, elektrikte yükü hafifletmeye yönelik bazı kararlar alıyor.
Böyle bir ortamda…
Kısa adı DEMSİAD olan Doğalgaz Enerji Mekanik Mühendisliği Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Alptekin Şahintürk’le sohbet ederken, evlerde enerji kullanımı değişimine dikkat çekti:
“Yeni dönemde evlerde kullanılan ocaklarda doğalgazdan çıkılıp elektriğe geçildi. Gerçi yeni ankastralarda kullanılan cam ocaklar eskisi kadar elektrik tüketmiyor, ama gerçek olan şu ki elektrik de, doğalgaz da pahalı.”
Ardından…
Paris İklim Anlaşması ve yeşil mutabakatı anımsatıp şunu söyledi:
“Artık tüm konutlarda ve sanayide yenilenebilir enerji ifadesini çok sık duyacağız. Çünkü hem enerji maliyeti, hem enerji dönüşümü açısından bu konu çok önemli.”
Şunu anımsattı:
“Yollarda elektrikli araçların sayısı artıyor. Bu araçlar için şarj istasyonları kuruluyor. Çok yakında sitelerin otoparklarında bile elektrikli otomobiller için şarj istasyonları olacak.”
Şunun da altını çizdi:
“Kuşku yok ki, artan enerji maliyetleri bu dönüşümü etkileyecek. Çözümün yolu da çatılarda güneş panellerinden geçiyor.”
Yani…
“Yani, önümüzdeki süreçte tüm konutlarda ve sanayide yenilenebilir enerji sözünü çok sık duyacağız. Üstelik ilk yatırım maliyetleri eskisi kadar yüksek değil, çok düştü.”
Anlaşılan o ki…
Herkesin kendi elektrik enerjisini üreteceği bir süreç başlıyor.

İlgili Reklamlar