Cinsiyetten yaşamın her alanına eşitlik… Kadınlar haklarını korumaya kararlı

YAZI iCiN TOPLUMSAL ESiTLiK iCiN KADIN DERNEKLERi ZEYMNEP GOKNiL SANAL SELDA ERGUN HULYA FIRAT TUBA ARDA AYLiN SABANCI TiJEN SOZERi AYLA EFE
YAZI iCiN TOPLUMSAL ESiTLiK iCiN KADIN DERNEKLERi ZEYMNEP GOKNiL SANAL SELDA ERGUN HULYA FIRAT TUBA ARDA AYLiN SABANCI TiJEN SOZERi AYLA EFE

Geniş kapsamlı proje… Türk Kadınlar Birliği Genel Merkezi tarafından Eşitliğe Ulaşmak ve Ayrımcılıkla Mücadelede Güvenceleri Yaygınlaştırmak parolasıyla Ocak 2020’de başlatıldı.
30 ay sürecek proje kapsamında 34 ilde kadın ve eşitlik kavramları için Türk Kadınlar Birliği farklı illerde 150 kadın sivil örgütü ile işbirliği yapıyor.
Bursa’da ise…
TKB Genel Merkezi adına Zeynep Göknil Şanal’ın mentörlük üstlendiği, kadınların haklarını koruyup yaygınlaştırma çalışmalarında ilk etap tamamlandı. İkinci etap kasım ayında başlayacak.
İşte…
Bu projenin Bursa, Kocaeli, Sakarya, Bolu illeri mentörlüğünü Türk Kadınlar Birliği Genel Merkezi adına üstlenen Zeynep Göknil Şanal, Türk Kadınlar Birliği Bursa Şubesi Başkanı Tijen Sözeri ile proje ortakları Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Bursa Şubesi Başkanı Ayla Efe ve Aylin Sabancı, Engelli Kadınlar Derneği yönetiminden Selda Ergün ve Tuba Arda, Mor Salkım Derneği yönetiminden Hülya Fırat ziyaretimize geldiler.
Sohbette…
“Kadına şiddete karşı” oluşumlarla proje arasındaki farkı sorduğumuzda, Şanal net cevap verdi:
“Kadınlar toplumsal eşitliğe erişince kadına şiddet de kalmayacak.”
Verdiği bilgiye göre…
Valilik’ten belediyelere, ilgili kurumlardan Baro ve sivil toplum örgütlerine kadar yürütülen çalışmalarla ilgili taramalar almışlar.
Şunu açıkladı:
“Öncelikle, önemli hakların tanındığı yasaların uygulanmasını istiyoruz. Sonra da kadınların yasalar ve uluslararası sözleşmelerle kazanımlarının kaybedilmemesi, hatta mevzuatın yaygınlaştırılması projemizin amacı.”
Şunu da ekledi:
“Bir yandan da; uluslararası sözleşmeler ve mevzuatın tanınırlığıyla uygulanmasını sağlamak için yereldeki aktörlerin farkındalığını arttırmak amaçlarımız arasında.”
Gerçekten de…
Hep tartışılan kadına şiddet olayını çözecek yeni yaklaşımla kadın hareketinde yeni aşama başlıyor.