Üniversite öğrencilerinin yurt sorununu Bakan’a anlatan Çavuşoğlu’ndan umut veren mesaj

GENCLIK VE SPOR BAKANI DR MEHMET MUHARREM KASAPOGLU VE HAKAN CAVUSOGLU
GENCLIK VE SPOR BAKANI DR MEHMET MUHARREM KASAPOGLU VE HAKAN CAVUSOGLU

Cuma günü… Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun konuğu AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu’ydu.
Görüşmede…
Son Başbakan Yardımcısı olan Çavuşoğlu, yaptığı ziyaretlerde kendisine iletilen spor tesisi isteklerini Bakan Kasapoğlu’na anlattı.
Sonra da…
Kamuoyu gündemindeki üniversite öğrencilerinin yurt sorununa değindi:
“Bursa’da en büyük sıkıntı Bursa Teknik Üniversitesi’nde. 550 kız ve 500 erkek öğrenci kapasiteli yurdu yer sorunu için belediyelerimiz çalışıyorlar, ama bir an önce tamamlamamız gerekiyor.”
Aradığımızda…
Kasapoğlu ile görüşmede gündeme gelen yurt konusuyla ilgili Çavuşoğlu şunu anımsattı:
“2018 yılından beri Kredi Yurtlar Kurumu yurt kapasitesi 180 binken 750 bini aştı. 30 kişiye varan koğuşların yerinde artık tuvalet, banyo, çalışma masası, televizyon, internet olan 2-4 kişilik odalar var. Nereden nereye geldiğimiz de unutulmamalı.”
Ardından…
“Hep olduğu gibi birileri bıkmıyor, biz de söylemekten bıkmayacağız. Çünkü yine algı oyunu var” dedi ve şuna işaret etti:
“Yurtlarda 2 kişilik odalara ranza koysak kapasite 2 kat artar, ama gerek yok. Çünkü Bakanlığın sistemi işliyor.”
Şuna dikkat çekti:
“Geçmiş yıllarda ortalama 350 bin yurt başvurusu olurken bu yıl 600 bin civarı başvuru olmuş. Pandemi etkisinden kaynaklanan sıkıntı var.”
Bu noktada…
Yurtların sosyal mesafe düzenlemesinin de bir gerekçe olduğunu vurgulayıp “Sanki büyük problem varmış gibi gündeme getiriliyor, ama yanlış” dedi.
“Yine de çabalarımız var. Büyükşehir, AK Partili belediyelerimiz geçici barınma için seferber oldu” deyip şu mesajı verdi:
“10 yıldır milletvekiliyim. Her yıl üniversite yerleştirme sonuçları açıklanınca yurt konusu gündeme gelir. Fakat birinci, ikinci, üçüncü yerleştirmelerle çözülür. 1-1.5 ay içinde yine çözülür.”
Şunu da ekledi:
“Başvuran 600 bin kişiden 45 bini yurt için kayıt yaptırmamış.”