Lisedeyken seçilmiş 600 buluşçu gençle iş garantili teknoloji üniversitesi… Bursa’ya özel proje

FARUK POLAT
FARUK POLAT

Çevresindeki herkes… Faruk Polat’tan söz ederken “proje fabrikası” diyor. Haksız da değiller, çünkü tam 25 yıldır kent projeleri üretiyor.
Bizim yolumuz…
2014’te kesişti. O dönem, kentsel dönüşüm başlamış, fabrikalar ve evler yıkılıyordu. Marka Patent ve AB İleri Teknolojiler Proje Uzmanı olarak Faruk Polat’ın yıkılan binalardaki asbest tehlikesine dikkat çektiği yazımız ilgi görmüştü.
Zaman zaman sohbet ediyoruz. Faruk Polat geçen süreçte Bursa İpekçiliğini Geliştirme Derneği başkanlığını üstlendiği için projelerinin bazılarını Bursa ipekçiliği üzerine oluyor.
Tarımda TKDK ile birlikte farklı projeler de geliştirdi.
Bunun yanında…
Şubat ayında yapılan kongrede Davut Gürkan başkanlığındaki AK Parti İl Yönetim Kurulu’na seçildi. Böylece, siyaset kurumu için sanayi, sosyal yaşam ve istihdam projeleri üretmeye başladı.
Sohbet ederken…
Bursa için yeni önerisini büyük heyecanla anlattı:
“Bursa sanayi ve istihdam kenti, ama katma değeri yüksek sanayi için dönüşüm başladı. Teknoloji üreten sanayiye geçiliyor.  Son dönem uzay teknolojileri alanında da Bursa’da önemli gelişmeler oluyor.”
Düşüncesi şu:
“Bursa’da nano teknolojinin, yapay zekanın, yazılımın gelişimi için vizyoner bakış açısıyla önemli bir hamle gerekir.”
Ardından…
“Tüm bu teknoloji ve uzay dönüşümlerini taçlandırmak gerekir” deyip önerisini açıkladı:
“Bursa’da Uzay ve Savunma Sanayi Üniversitesi kurulabilir. Bir teknoloji üniversitesi olarak Bursa’ya kazandırılabilir.”
Yapısının nasıl olabileceğine de çalışmış:
“Bu üniversite için lisedeyken, buluşçu özelliği taşıyan 600 öğrenci seçilir. Öğrenciler zamanlarının büyük bölümünü teknoloji üretimi yapan büyük firmaların Ar-Ge merkezlerinde geçirerek kendilerini geliştirirler.”
Şunu da ekledi:
“İş garantili üniversite olacağı için, öğrencinin okul sonrası kaygısı olmaz, kalite de artar.”