Aşı geliştirme uzmanı Kadir Hoca uyarıyor: Her şey bitmedi, aşıdan kaçmayın, maskeyi atmayın,!

PROF DR KADiR YESiLBAG
PROF DR KADiR YESiLBAG

Bugüne kadar… Pek çok aşı geliştirme programında yer alan Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Yeşilbağ, haziran ayında Hindistan varyantına karşı uyarın ilk bilim adamıydı.
O nedenle…
Türkiye’nin önde gelen aşı geliştirme uzmanlarından Kadir Hoca’yı arayıp son durumu sorduk. Şu değerlendirmeyi yaptı:
“Aşılama oranlarının artması, Türkiye’de son derece iyi yönetilen bir ortam oluşturdu. Diğer ülkelere göre daha kolay tedarik hale gelen aşının değişik sağlık kurumlarına yayılması da erişimi kolaylaştırdı.”
Kaygısı şu:
“Önemli bir halk kitlesi aşılamaya ilgi gösteriyor. Fakat rehavet de başladı. Maske kullanımı ve sosyal ilişkilerde gevşeme var. Bu da, hastalığın kontrolü açısından son derece sakıncalı.”
Çok kritik uyarı yaptı:
“Okulların açılmasıyla sosyal hareketlilik de arttı. Toplu ulaşım, okul servisleri, yemekhaneler ve kafeteryalar hastalık bulaşması açısından odak hale geldi. Çok dikkatli olunmalı.”
Şunu vurguladı:
“Maske mutlaka takılmalı. Hatta gün boyu maske kullananlar en az iki kere değiştirmeli.”
Ardından…
“Aşılama programına girmeyen vatandaşlarımızın bir an önce aşılamaya başlanmasını öneriyorum” deyip şuna dikkat çekti:
“İlk dozu yaptıran vatandaşlarımız yeterli olmadığını bilmeli ve ikinci dozu zamanında yaptırmalı.”
Genelde…
Vatandaşın tartıştığı “hangi aşı” sorusuna Prof. Dr. Kadir Yeşilbağ şu cevabı verdi:
“Türkiye’deki aşılar güvenli bulundu. İki doz Sinovac aşısı yaptıranların bir doz BioNTech aşısı olmasında sakınca yok. Bu durumda bağışıklığın çok daha yükseldiği görülüyor. Böylece inaktif aşı yaptıranlar da Delta varyantına karşı daha yüksek koruma seviyesine ulaşıyor.”
Şunu da önerilerine ekledi:
“Aşılamanın ilk başladığı dönemde aşı yaptıranların bağışıklığında bir miktar gerileme olabilir. O nedenle, üçüncü dozu öneriyorum.”