En güzel yatırım geleceğe: Bursa ve Muş köylerinde kütüphanesiz okul kalmayacak

MUS iL DER BASXKANI MEHMET ONDER MUTLU FERiT GUCUYENER FESiH BAYKAL MEHMET TURKER MEHMET DENiZ SERVET KAYNAR SELDA ALTUN
MUS iL DER BASXKANI MEHMET ONDER MUTLU FERiT GUCUYENER FESiH BAYKAL MEHMET TURKER MEHMET DENiZ SERVET KAYNAR SELDA ALTUN

11 yıl önce… Yola çıkıştaki hemşeri dayanışması amacını çoktan aşıp sosyal ve kültürel alanda önemli adımlar attılar.
Kısa adı Muş İl-Der olan Muş İli Kültür Eğitim Kalkındırma Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Önder Mutlu ve yönetimiyle sohbet ederken aralarındaki birlik dikkatimizi çekti.
Nitekim…
Bursa Muş Dernekleri Federasyonu Başkanı Fesih Baykal’ın Başkan Yardımcısı olduığu yönetimle gelen dostlar arasında bir dönem Olay’da birlikte çalıştığımız Ferit Gücüyener’in yanı sıra Av. Mehmet Türker ve Mehmet Deniz vardı.
Yanı sıra…
AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Servet Kaynar’la DEVA İl Yönetim Kurulu Üyesi Av. Selda Altun siyaseti bırakıp insana katkı için yan yanalar.
Dinlerken…
Bursa’daki eğitim kurumlarının yüzde 63’ünün sahibinin Muşlu olduğunu öğrendik. Esentepe’de 4 katlı dernek merkezindeki çalışmalar da etkileyici.
Örneğin…
300 kişilik konferans salonunda uyuşturucuyla mücadele için konferansları, mendil satan çocuklar için eğitici çalışmalar yapmışlar, ihtiyaç sahibi ailelere yardım dağıtmışlar.
Özellikle…
Çocukları spora yönlendirmek için turnuvalar düzenlemişler. Gençler için KOSGEB ve İŞKUR’un yanı sıra belediyelerin kurslarına destek vermişler.
Bursa’da okuyan Muşlu 111 öğrenciye burs desteği sağlamışlar.
KonuşMuş adını verdikleri sohbet etkinliğinde çok sayıda tanınmış konuğu dernek üyeleriyle bir araya getirmişler.
Hepsi de hemşeri derneği faaliyetinin ötesinde, ama son projeleri yardımların tümünden daha önemli geldi bize.
Onu da Başkan Mutlu açıkladı:
“Bursa ve Muş’taki köy okullarına kütüphane kazandırmak üzere ‘Kütüphanesiz Okul, Kitapsız Öğrenci kalmasın’ sloganıyla harekete geçtik.”
Şu bilgiyi verdi:
“Geleceğimizin aydınlanması için yatırım gördüğümüz projede Muş’ta 200 köy okulu tespit ettik. Bursa’daki çalışmalara dağ köylerinden başladık. Bir de öğrencilere yurt yapacağız.”
Biz de alkışladık.