Bursa’ya yine sabır … Hızlı trende sorunlar bitmiyor, dış kredide çevre kriteri aşılamadı

HIZLI TREN INSAATI
HIZLI TREN INSAATI

Gazetelerde… CHP İl Başkanı İsmet Karaca’nın hızlı treninin gecikmesini sorgulayan açıklamalarını önemsedik.
Çünkü…
Bugüne kadar hızlı tren projesiyle ilgili bilgi ve değerlendirmeler iktidar milletvekillerinden geldi. Onlar da, Ulaştırma Bakanlığı’ndan edindikleri bilgileri Bursa kamuoyuyla paylaştılar.
Aslında…
Yöntemde sıkıntı yok. İktidar temsilcilerinin yatırımların takipçisi olmaları doğru yöntem. Sistem de bugüne kadar böyle işledi. Geçmişte de kamu yatırımlarıyla ilgili bilgilendirmeleri hep iktidar temsilcileri yaptı.
Bu kez…
Muhalefetin takibini önemsemek gerekiyor. Karaca’nın açıklamalarını da kentin beklediği bir işin akıbetini sorgulama olarak okuduk.
O nedenle…
Gazetelerde CHP İl Başkanı’nın açıklamalarını okuyunca, Ankara’daki dostları arayıp hızlı trendeki son durumu sorduk.
Bir…
Bursa-Osmaneli arasındaki 106 kilometrelik hattın Bursa- Yenişehir arasındaki 56 kilometrelik bölümünde altyapı çalışmaları sürüyor.
İki…
Yenişehir-Osmaneli arasındaki 50 kilometrelik bölümde zemin sorunları nedeniyle güzergah değişikliği boyutuna ulaşan ripaj, yani hat kaydırma çalışmalarıyla ilgili projelendirme henüz bitmedi.
Şu nokta kritik:
Bursa-Osmaneli hattının müteahhit firması Kalyon İnşaat’ın bulduğu ilk dış krediyi Hazine onaylamadı. Firma yeni dış kredi buldu, fakat bu krediyi verecek finans kuruluşu güzergahta çevresel etkileri önemsiyor.
Son durum şu:
Firma çevre kriteriyle ilgili evrak topluyor. Tamamladığında krediyi verecek kuruluşa götürecek, kabul edilirse de Hazine onayına sunacak.
Anlaşılan o ki…
Bu işlerin tamamlanabilmesi için sabır gerektiren bir zamana ihtiyaç olduğundan, beklemeye devam edeceğiz.
Bir not daha…
95 kilometrelik Bursa-Karacabey-Bandırma hattında kamulaştırmaların yılsonunda başlaması planlanıyor. O nedenle bu hat Ulaştırma Bakanlığı iş programında gözükmüyor.