Kapanma kararı sorunlarını İçişleri Bakanı’na rapor etti… AK Parti İl Başkanı Gürkan devrede

AK PARTi iL BASKANI DAVUT GURKAN
AK PARTi iL BASKANI DAVUT GURKAN

Siyasi teşkilatlanmada… Ekonomik, sosyal, siyasi kararların sokaktaki yaşamı etkileyişiyle beklentilerin düzenli olarak en üst makama iletilmesi amaçlanır.
Sistem gereği…
Mahalle temsilcilikleri ilçe yönetimlerini, ilçeler il yönetimini bilgilendirir. İl de topladığı görüşleri partisinin genel merkezine iletir.
Eğer…
Parti iktidarsa gelen bilgiler hükümetin rotasını belirler. Muhalefetse de yol haritası belirleyip strateji oluşturur. Siyasi partiler için bu yöntem, en sağlam bilgi kanalı olarak işler.
Ne var ki…
Geçmişte çalışan bu kanal çok uzun süredir siyasetin ilgi alanı dışında kalmıştı, ama son dönem işlemeye başladı.
Nitekim…
Pazartesi akşamı AK Parti’nin haftalık İl Yönetim Kurulu toplantısı bu kanalın yeniden işlemeye başladığını gösterdi.
Toplantıda…
AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, 17 günlük kapanma kapsamında alınan kararlara ilişkin kendisine iletilen uygulama sorunlarını gündeme getirdi, gözlemlerini de ekleyerek arkadaşlarıyla paylaştı.
Onun anlattıklarından ve yönetim kurulunun aktardıklarından e-devlet uygulamasında sorunların yoğunlaştığı görüldü.
Bunun üzerine…
Kapanma kararıyla ortaya çıkan sorun ve aksaklıkları rapor haline getiren Gürkan, önerilerini de ekleyerek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya iletti.
Yani…
Siyasetin uzun süredir işlemeyen aşağıdan yukarıya piramit sistemiyle bilgi akışı kuralını yerine getirdi.
Örneğin…
“Çok sayıda personel çalıştıran firmalarda e-Devlet şifresi olmayan personel sayısının çokluğu ve bazı çalışanların e-Devlet’i kullanamamaları” gerçeğini anımsatarak manuel uygulamanın sürecin sonuna kadar devam etmesini önerdi.
Aynı şekilde…
Tarım çalışanlarıyla günlük-mevsimlik işçilerin e-Devlet kullanma şansı olmadığını bildirdi. Süreç sonuna kadar evrak çıktısında devlet onayına gerek kalmadan işveren sorumluluğuyla işlem yapılmasını da önerilerine ekledi.