Hızlı trenle buluşacak, Şehir Hastanesi’ne ulaşacak… Bursaray’ın yeni hattı Bursa için önemli

SEHiR HASTANESi METROSU TEMEL ATMA TORENi
SEHiR HASTANESi METROSU TEMEL ATMA TORENi

Bursaray’da… İlk temel Erdem Saker döneminde atılırken tören alanındaydık. Erdoğan Bilenser döneminde önce deneme seferine, sonra açılışa katıldık. Hikmet Şahin ve Recep Altepe dönemlerinde uzatma hatları için yapılan başlangıç ve bitiş törenlerinde hazır bulunduk.
Cuma günü de…
İhale sonucu dahil tüm aşamalarını bu sütunlardan duyurduğumuz “Bursaray’ı Emek’ten Şehir Hastanesi’ne ulaştıracak” tamamı yeraltından hattın temel atma törenini izledik.
Gördük ki…
Pandemi nedeniyle büyük kalabalık toplanmasa da, Şehir Hastanesi önündeki törene katılanlarda farklı bir mutluluk vardı.
Çünkü…
Önce Balat’ta metro-hızlı tren buluşması sağlayacağı, sonra da kente uzak olan Şehir Hastanesi’ne ulaşımı rahatlatacağı için farklıydı.
Nitekim…
Süreci Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş kürsüden anımsattı:
“Bu temel atma töreniyle yaptığımız çalışmaların meyvesini topluyoruz. 2 yıl önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızda bazı görüşmeler yaptık. Projelerimiz Sayın Cumhurbaşkanımıza sunuldu ve nihayetinde bugün Emek – Şehir Hastanesi Hattı’nın temelini atıyoruz.”
Toplam uzunluğu 6.1 kilometre olacak hat üzerinde 4 yer altı istasyonu yapılacak. Proje bittiğinde, Bursa’da raylı sistem uzunluğu 62 kilometre olacak.
Hattın özelliğini de…
Projeyi üstlenen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu vurguladı:
“En hızlı şehir içi ulaşım aracı metroyla hızlı treni buluşturuyoruz.”
Şunu da anımsattı:
“1953’te çıkarılan yasayla Bursa-Mudanya hattının kapatılmasından yıllar sonra Bursa’yı demiryolu konforu ve hızı ile yeniden buluşturuyoruz.”
Konuşmalarda…
Ulaştırma Bakanlığı’nın Bursa’daki ilk kent içi raylı sistem yatırımı olan 2 milyarlık liralık projenin 2023’te tamamlanacağını duyunca, günümüzün ekonomik koşulları nedeniyle “İnşallah” dedik.
Ama…
Şu da gerçek ki, başladığına göre mutlaka bitecek. Bursa’ya hayırlı olsun.[ajax_load_more id="rh_15" cta="true" cta_position="after:2" cta_repeater="template_1" post_type="post" posts_per_page="5" button_label="devamı ..." button_loading_label="yükleniyor ..."]