Gündeme Faruk Çelik bakışı: Biz mevsimlik sorunlarla uğraşırken çevremizde sıcak gelişmeler oluyor

FARUK CELIK
FARUK CELIK

Konu başlığı… “AK Parti sonrası yeni Türkiye” olarak belirlenmişti. Dijital tartışma platformu Clubhouse’da bu başlıkla açılan oturum, cuma gecesi en çok katılımcı toplayan tartışma oldu.
Tartışmaya…
Uzun yıllar AK Parti Grup Başkanvekilliği yapan, en uzun süre görevde kalan Bakanlar arasında yer alan deneyimli siyasetçi Faruk Çelik de katıldı.
Önce konu başlığına itiraz etti:
“Türkiye’de seçim oldu da yeni bir Türkiye mi tartışılıyor? Yoksa seçim kararı alnındı da sonrasında ne olacağı tartışması mı var? AK Parti gidiyor diye bir haber mi alındı?”
Sonra da…
Siyasi deneyimiyle dijital ortamda siyaset dersi verdi:
“Milletin vereceği bir karar bu. Eğer bir temenniyse ya da öngörüyse şu soru akla geliyor: Gerçekleşmesi için muhalefetin düşüncesi ne?”
Ardından…
“AK Parti neden gitsin?” dedi ve şunu söyledi:
“Ensesinde boza pişiren muhalefet var mı? Siyasi tablolara bir bakın. Ana muhalefet yüzde 22-24 bandına sıkıştı. Güçlü iktidarlar güçlü muhalefetler sayesinde olabilir. Türkiye’nin bu ayağı eksik.”
Şuna dikkat çekti:
“Bir seçim olsa, Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan. Peki muhalefetin adayı kim? Birden çok aday çıkacak, ama acaba ne kadar uzlaşma sağlanacak?”
Bu noktada…
“Çok da AK Parti gidiyor tablosu yok” dedi ve şuna işaret etti:
“Tabi ki sıkıntılar var, ama biz burada 5 yıldır mevsimlik sorunlarla uğraşırken çevremizde sıcak gelişmeler oluyor.”
Örnekleri de sıraladı:
“Kıbrıs’ta Türklerin evleri boyanıyor, Avrupa’da ırkçılık arttı, Biden ‘Değiştireceğim’ diye parmağını sallıyor, İtalya Başbakanı bir şey söylüyor. ABD’de devir-teslim sırasında Kongre binası işgal ediliyor, emekli amiraller gece saat 01.00’de bildiri yayınlıyor.”
Düşüncesini söyledi:
“AK Parti hiçbir şey yapmamış gibi hizmetlerini görmezden gelmek de muhalefetin hazır olmadığını gösterir.”