Bursa’da ilk… Depremde kaosu önlemek için Mahalle Afet Gönüllüleri’ni kurdu

BARIS MAHALLESI MUHTARI SEVILAY KARACA MAHALLE AFET GONULLULERI EGITIMINDE
BARIS MAHALLESI MUHTARI SEVILAY KARACA MAHALLE AFET GONULLULERI EGITIMINDE

Sevilay Karaca… 31 Mart 2019 yerel seçiminde Nilüfer İlçesi’ndeki Barış Mahallesi Muhtarlığı’na aday olurken, mahallenin karşısına projelerle çıktı.
İlkini…
29 Ekim 2019’daki Cumhuriyet Bayramı için mahallesinde kadınlardan oluşan bando kurdu.
Şimdi de…
Başta deprem olmak üzere afetlerde mahalle sakinlerine destek olmak için Mahalle Afet Gönüllüleri’ni kurdu.
Aradığımızda…
1999 depreminden sonra, İstanbul’da yaşayan kardeşi Nazmiye Karaca’nın böyle bir öneri yaptığını, kendisinin de seçim beyannamesine aldığını söyledi.
Düşüncesi şu:
“Afetlerden sonra devlet kurumlarının gelmeleri, organize olup çalışmaya başlamaları zaman alıyor. Afetlerde çok kritik olan ilk 72 saatin boş geçmemesi gerekiyor.”
Bu noktada…
“İzmir depreminde yaşanan kaosu gördük. Biz de potansiyel deprem bölgesiyiz. Oturduğumuz yerden devletin kurtarıp yardım getirmesini beklemeden üzerimize düşeni yapmalıyız” dedi ve devam etti:
“Mahalle Afet Gönüllüleri İstanbul, Kocaeli, Yalova gibi kentlerde var, ama Bursa’da yoktu. Biz de Barış Mahallesi’nde böyle bir gönüllü ekibi kurduk.”
Çalışma anlayışı şu:
“Devlet mahalleye gelinceye kadar MAG ekibindeki arkadaşlar önce kendilerini, sonra ailelerini, sonra yaşadıkları apartmanı, sonra sokaklarını düzene sokup kaostan kurtaracaklar. Koordinatör de muhtar olacak.”
Şu bilgiyi verdi:
“İstanbul’daki MAG Acil Müdahale Ekibi Başkanı Hüseyin Karadayı’dan 36 saat eğitim aldık. Bazı eğitimler AFAD Eğitim Sahası’nda, teorik eğitimler internet üzerinden oldu. Basit ilkyardım, haberleşme, hatta kurtarma eğitimleri aldık.”
Amaç da şu:
“Mahalle Afet Gönüllüleri’nin görevi; afete önceden hazırlıklı olmak, afet anında kaosa engel olmak, mahalledeki durumu tespit edip bilgi toplamak, yetkili kurumlara bilgi vermek, hafif arama kurtarma yapmak.”
Bu proje Bursa’nın tüm mahallelerine örnek olmalı.