Pandemide MÜSİAD misyonu: İşçi çıkarmamayı sosyal sorumluluk kabul ettiler

MUSiAD BURSA SUBESi BASKANI NiHAT ALPAY
MUSiAD BURSA SUBESi BASKANI NiHAT ALPAY

1 yıl oldu… Pandemi süreciyle değişen yaşama bakınca görülen şu: Sanayide üretim devam etti. Fakat lokanta ve kafe gibi hizmet sektörü batma noktasında.
AVM’lerde…
İşyerleri açık, ama günün her saati dolu olan ünlü mağazalar artık boş. Çünkü internet üzerinden kolay alışveriş yaygınlaşınca mağazalara gidilmez oldu.
Öyle ki…
“Alışveriş mağazalarındaki ünlü markalar deneme kabinine döndü” diyen MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Nihat Alpay çarpıcı bir gözlem aktardı:
“Mağazada kabine girip deneme yaparken ürünün fotoğrafını çeken bazı müşteriler, beğenmediklerini söyleyip dışarı çıkıyor, sonra da internetten o ürünün siparişini veriyorlar.”
Bu noktada…
Bursa’da 13 sektör komitesiyle canlı bir faaliyet alanı olan MÜSİAD üyelerinin pandemi sürecinde neler yaptıklarını 3 maddede aktardı:
Bir…
“Sahada yaptığımız gözlemlerde MÜSİAD üyelerimizin krizler için finansal hazırlıklı ve tedbirli olduklarını gördük.”
İki…
“Devletin aldığı işçi çıkarmama kararı var. Devletin zorladığı bir durum bu. Buna karşın, MÜSİAD üyeleri bu süreçte işçi çıkarmamayı sosyal sorumluluk kabul edip kimseyi çıkarmadılar.”
Üç…
“Üretim yapan firmalar, makine parkları uygunsa pandemi sürecinin öne çıkardığı alanlarda farklı üretimler yaptılar.”
Şunun altını çizdi:
“Hizmet sektörü ağır bir süreç yaşadı. Lokanta, kafe, okul gibi yerlerin işletmecileri de, çalışanları da zor durumda kaldı. Onun dışında sanayide üretim devam etti, etkilenme olmadı.”
Ziyaretimize…
Yönetim kurulu üyeleri İbrahim Güney, Alpaslan Şenocak, Murat Bayizit’le birlikte gelen MÜSİAD Başkanı Nihat Alpay umutlu:
“Bizim insanımız krizlere alışık. Bu yönde bağışıklığı var. Bugüne kadar pek çok kriz atlattık, bunun da altından kalkarız.”
Şunu da ekledi:
“İşletmelerimiz için plan yaparken kendimiz ve çalışanlarımıza pozitif hava oluşturmak gibi bir görevimiz var.”