İnternetsiz köy kalmayacak… Güzel haberi Milletvekili Ahmet Kılıç verdi

AK PARTi BURSA MiLLETVEKiLi VE TBMM PLAN BUTCE KOMiSYONU UYESi AHMET KILIC
AK PARTi BURSA MiLLETVEKiLi VE TBMM PLAN BUTCE KOMiSYONU UYESi AHMET KILIC

Anımsıyoruz da… Cep telefonlarının henüz akıllı olmadığı günlerde, sevgili Osman Akın’ın elinde kocaman ekranı olan bir telefon görmüştük. Bir bilgisayar markasını taşıyan telefonu PDA olarak tanıtırken “Bu telefonla internete bağlanabilirsin” demişti.
Ekranına özel kalemiyle dokunup internete bağlandığımız, bekleme süresi uzun olsa da internette gezindiğimiz o telefonun bizde özel bir yeri var.
Günümüzde…
Telefonların tümü akıllı oldu, internet zaten olmazsa olmaz konumunda.
Artık…
Ticaret internetten yapılıyor, banka işlemleri internetten hallediliyor, fuarlar internete kaydı. Alışverişler bile artık internette. Toplantılar, konferanslar internete girdi, e-yaşam günlük yaşamı sardı.
Okullar kapanınca dersler bile internetten yapılır oldu.
Ne var ki…
İnternetsiz hiçbir şey yapılamıyor ama internetsiz yerleşim yerleri olduğu da bir gerçek. Özellikle dağ yöresi ve uzak kırsal mahallelerde internet yok.
Çünkü, internet servis sağlayıcısı operatörler, kullanıcı sayısı az olacağı için yatırımın karşılığını alamayacaklarını hesap edip yük görüyorlar.
İşte…
Bu durumun sona ereceği haberini AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Ahmet Kılıç verdi:
“Dağ yöresi başta olmak üzere, pandemi sürecinde köylerimizden gelen bir istekti. İnternet bağlantısı olmadığı için çocukların ders takip edemedikleri şikayetleri üzerine konuyu Komisyon gündemine taşıdım.”
Sonucu açıkladı:
“Fırsat eşitliğinin sağlanması adına, torba yasa kapsamına bu konu da girdi. Operatörler artık her köye internet ulaştırmakla yükümlü.”
Formülü açıkladı:
“Daha önce karşılık alamayacağını ve üzerinde yük kalacağını düşünen operatörler kırsaldaki köylere internet yatırımı yapmıyordu. Karar tüm Türkiye için geçerli. Yasayla, bu hizmeti sağlamaları halinde bazı kolaylıklar getirdik.”
Yani…
Küçük bir müdahaleyle internetsiz köy kalmamış olacak.