Bursa için küçük dokunuşla yeni arter: Bademli’den Şehir Hastanesi’ne yol önerisi

BUSiAD BASKANI ERGUN HADi TURKAY VE BADEMLi SEHiR HASTANESi ARASI YENi ARTER YOL
BUSiAD BASKANI ERGUN HADi TURKAY VE BADEMLi SEHiR HASTANESi ARASI YENi ARTER YOL

Gerçi… Yerel yönetimler son dönemlerde gündemin ilk sırasına sürekli ulaşım ve trafik sorununu çözmeye yönelik projeleri alıyorlar. Bu amaçla yeni yollar, kavşaklar, köprüler yapıyorlar.
Fakat…
Yollarında dolaşan 536 bin 091 araçla Türkiye’nin araç sayısında beşinci ili olan Bursa’da kentin hızlı büyümesi sürekli yeni proje gereksinimi getiriyor.
İşte…
Böyle bir yeni durumun yol açtığı yeni ulaşım sorunu için öneri var. Öneriyi de, BUSİAD Başkanı Ergun Hadi Türkay dile getirdi.
Öncelikle…
Evi Bademli’de olan Türkay, yaşadığı bölgedeki değişimi anımsattı:
“Bademli çok büyüdü. Yapılaşma ve nüfus arttı. Yeni işyerleri yoğunluk getirdi. Yine, bölgedeki 30’a yakın okulun getirdiği trafik yükü oluştu.”
Şunu vurguladı:
“Eskiden evimden çıktıktan 8 dakika sonra işime ulaşabiliyordum. Şimdi bu sürede evden ana yola çıkamıyorum.”
Sorun şu:
Bademli’ye girebilmek için de, çıkabilmek için de Bursa-Mudanya Yolu kullanılıyor. Başka giriş-çıkış noktası yok. O nedenle alternatifsizlik sorunu ortaya çıktı.
Türkay’ın işte bu soruna çözüm öneriyor:
“Hemen karşıda Şehir Hastanesi var. Bademli ile Şehir Hastanesi arasında 1.5 kilometrelik yol yapılırsa hem Bursa yeni bir arter kazanır, hem Bademli’ye giriş çıkışlar tek noktaya mahkum kalmaktan kurtulur.”
Bu bölgede…
Trafiğin günden güne artması nedeniyle öneriyi katılmamak ve BUSİAD Başkanı Ergun Hadi Türkay’a hak vermemek elde değil.
Haritada da baktık…
Bademli merkezinde eski Mudanya Caddesi ile Eğitim Caddesi’nin birleştiği kavşağa yakın bir noktadan ayrılıp Şehir Hastanesi yakınlarına ulaşan bir köy yolu var.
Fakat…
Kavşaktan yapılacak 1.5 kilometrelik yeni yol bölgeyi rahatlatacağı gibi, Çevre Yolu’na ulaşıp hem her iki yöne, hem yapımı devam eden Özlüce’ye gidecek tüm araçlar da kullanır.
Böylece…
Küçük bir dokunuşla kentin batısı yeni bir arter kazanır.