Bursa farkında değil… 4’ü ilçelerde 5 havaalanı canlandırılsa Bursa sivil uçuş merkezi olur

Gündemde… Bursa’nın ilk kez güçlü birliktelik görüntüsü vererek THY’nin Yenişehir Havaalanı’na dönmesinin sağlaması var. Hat satısı eksik olsa da bu gelişme önemli.
Aslında…
Yenişehir Havaalanı’nın daha işlevsel olmasını isterken, Bursa’nın sahip olduğu ilçe havaalanlarıyla tam bir sivil uçuş merkezi olduğunu atlıyoruz.
İşte…
Bursa’nın farkında olmadığı bu havaalanı zenginliğini gözler önüne seren çalışmayı M. Orhan Efe yaptı.
Siyasetçi, belediye meclisi üyesi, Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri, Mimarlar Odası Başkanı, GESİAD kurucu başkanı, bu dönem de BUMİAD Danışma Kurulu Başkanı olarak Bursa için çalışmalarıyla bildiğimiz Efe’nin raporunda, Bursa’da tam 5 havaalanı olduğu anımsatılıyor.
Bir…
“İnegöl Havaalanı 1.895 metre ve 1.395 metre çapraz iki toprak pist olarak yapıldı, kısa pist daha sonra beton piste döndü. 1970 li yıllarda Organize Sanayi Bölgesi’ne dönüştürüldü. Günümüzde uzun pist OSB 2.Cadde, kısa beton pist ise Havaalanı Caddesi olarak anılıyor.”
Önerisi şu:
“Havaalanı Caddesi kuzey yönüne yapılacak yeni pistle havaalanı yeniden kazanılırsa İnegöl’ün ihracatına ve Anadolu bağlantısına çok katkı sağlar.”
İki…
“Yenişehir Havaalanı çok önemli. Mutlaka hızlı trenle buluşmalı.”
Üç…
“Yunuseli Havaalanı doğu yönünde pist boyu uzatılarak Bursa’nın ikinci uluslararası havaalanı olarak kazanılmalı.”
Dört…
“Karacabey Havaalanı varlığını 1958’deki planlarda var. 1.395 metre piste sahip. Bugün pistin yaklaşık beşte biri beton pist olarak Hara’nın içinde. Pistin geri kalanının varlığı hava fotoğraflarında iz olarak görülüyor.”
Beş…
“Gemlik Havaalanı genişliği 40 metre, boyu 1000 metre beton pist olarak 1947 yılında keşif uçakları için hizmete girdi. Askeri Hara içindeki pist şu an TOGG’a tahsis edilen alanda kalıyor. Ancak plan tadiliyle Veteriner Okulu’na ayrılan alandan aynı miktarda alan takas yapılarak pist amatör havacılığa kazandırılmalı.”