Bu tespit önemli: Toplumsal kutuplaşma STK’ları siyasetin arka bahçesi haline getirdi

BILDEF BASKANI RAMAZAN ALP ALI BOZKURT HAKKI SARITAS
BILDEF BASKANI RAMAZAN ALP ALI BOZKURT HAKKI SARITAS

Kısa adıyla BİLDEF olarak biliniyor… Bursa İl Dernekleri Federasyonu çatısı altında hemşeri dernekleri olarak tanımlanan tam 35 dernek var.
BİLDEF Başkanı Ramazan Alp, Başkanvekili Ali Bozkurt ve İstişare Kurulu Üyesi Hakkı Sarıtaş’la STK’lar üzerine sohbet ettik.
Öncelikle…
Başkan ALP 2013’te kurulan BİLDEF’in misyonunu anlattı:
“BİLDEF milli manevi ve ortak değerler etrafında toplanmış Bursa’daki 35il hemşeri derneğinin bir araya geldiği kardeşlik projesi. Türkiye’de ilk ve tek örneği Bursa’da. Doğudan batıya, kuzeyden güneye tüm zenginlikleri harmanlayan, önyargıları kıran; kaynaşmayı, dayanışmayı birlik ve beraberliği esas alan bir kurum.”
Hemşeri derneklerine bakışı şu:
“Her şeyi yerel ve kamu yönetimlerden bekleyen olumsuz imajlarla anılan hemşeri derneklerinin farklı bir moda geçmeleri gerektiğine inanıyoruz.”
Şunun altını çizdi:
“Hemşeri dernekleri; taşın altına elini koyan, kültürel değerleri ön plana çıkaran, yaşadığı şehrin sorunlarıyla dertlenen dernekler haline gelmeli. Yük olan değil, yük alan kurumlar olmalı.”
Devam etti:
“STK’lar toplum sorunlarının çözümünde anahtar, devletin politikalarını denetleyip yönlendiren gelişmişlik düzeyine ulaşmalı.”
Gözlemi şu:
“Şu anda çatışmacı, kavgacı, hoşgörüsüz siyaset tarzı var. Eskiden sağcı-solcu, Türk-Kürt, Alevi-Sünni, laik-antilaik diye ayrıştırılırken, bugün ayrışma partilere indirgendi.”
Tespiti çok önemli:
“Toplumsal kutuplaşmadan nemalanan hastalıklı siyaset iklimi, gırtlağına kadar çıkar ve ranta batmış, doğruyu-eksiği-yanlışı görmeyen, şakşakçılık yapan, el pençe divan duran STK’ları siyasetin arka bahçesi haline getirdi.”
Bunu çok tehlikeli bulup şunu söyledi:
“Doğruya doğru, yanlışa yanlış diyebilecek; dürüst, güvenilir, omurgalı, rüzgara karşı yönünü değiştirmeyen, ilkeli bir duruşu olan, en önemlisi de yerel ve kamu kurumlarına yük olmayan STK’larımız olmalı.”
Şunu da ekledi:
“BİLDEF işte bu anlayışta.”