Bahçeli sürpriz yaptı Büyükataman listenin ikinci sırasında, Vahapoğlu ve Çitil yeni yönetimde yok

MHP KURULTAYI
MHP KURULTAYI

Tarihi… 1 yıl önceden belirlenip duyuruldu. Çanakkale Zaferi’nin 106. yıldönümünde yapılan MHP Kurultayı’nın sloganı da bu atmosfere uygun olarak “İstiklal İçin Birlik, İstikbal İçin Dirlik” şeklinde belirlendi.
Merak edilen…
Tüm partilerde değişim yaşanırken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin parti yönetimini oluştururken nasıl davranacağıydı.
Geniş çaplı bir yenilenmeye mi gideceği, yoksa mevcudu koruyan yaklaşım mı sergileyeceği merak edildi.
Görüldü ki…
Bahçeli çok geniş çaplı değişim ya da yenileme yerine, korumacı davranmış.
Fakat…
Listede Bursa için sürprizler var.
Örneğin…
Geçen dönem Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapan MHP Bursa Milletvekili M. Hidayet Vahapoğlu yeni yönetim listesinde yer almadı.
Aynı şekilde…
MYK listesinde geçen dönem Bursa’dan üçüncü isim olan Kadir Çitil de yeni listede kendine yer bulamadı.
Öyle olunca…
Geçen dönem MYK’da Bursa’dan 3 isim görev yaparken, yeni listeye yalnızca 1 isim girebildi. O isim de MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman oldu.
Üstelik…
75 kişilik Merkez Yönetim Kurulu listesinde, kurultayda Divan Başkanlığı’nı yapan Edip Semih Yalçın’dan sonra ikinci sıraya İsmet Büyükataman yazıldı.
Bazı partiler…
Aday listelerini alfabetik sıralamayla hazırlıyorlar ve adı A ile başlayanlar ilk sıralarda, Y ve Z gibi harflerle başlayanlar son sıralarda yer alıyor.
Burada…
Alfabetik sıralama olmadığı için tamamen Bahçeli’nin tercihi ve bakışı listeye yansıyor. O bakımdan, geçmiş kurultayda da listenin ikinci sırasında yer alan İsmet Büyükataman’ın yerini koruması dikkat çekici.
Yine…
Geçmişte asıl listede yer alarak MYK üyeliği yapan eski il başkanlarından Fevzi Zırhlıoğlu bu kez yedek birinci sırada yer buldu.
Merkez Disiplin Kurulu’nda ise, geçen dönem de görev yapan Muhammed Tekin listedeki yerini korudu ve görevini sürdürme şansı elde etti.