Her şey ‘engelli erişime’ uygun… Engelli dostu Bursa Teknik Üniversitesi

BTU REKTOR DANISMANI VE ENGELLi OGRENCi BiRiMi TEMSiLCiSi DOC DR MELDA MEDiNE SUNAY
BTU REKTOR DANISMANI VE ENGELLi OGRENCi BiRiMi TEMSiLCiSi DOC DR MELDA MEDiNE SUNAY

Aslında… Eğitim anayasal hak, fakat engelliler eğitimde ciddi sorunlarla karşılaşıyorlar. Özellikle üniversite aşamasında bu sorunlar büyüyor.
İşte…
Bu kritik engelliler için üniversite konusunu Bursa Teknik Üniversitesi Rektör Danışmanı ve Engelli Öğrenci Birimi Temsilcisi olan Doç. Dr. Melda Medine Sunay’la konuştuk.
Aynı zamanda…
BTÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölümü Başkan Yardımcısı ve TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi de olan Doç. Dr. Sunay akademik anlamda engelli sosyolojisi alanında uzman.
Üstelik…
7 yıl Bursa Uludağ Üniversitesi Engelli Öğrenciler Birimi Temsilcisi olarak görev yaptıktan sonra, aynı görevi son 2 yıldır BTÜ’de sürdürüyor.
Önce şu noktaya açıklık getirdi:
“Engelli öğrenciler dezavantajlı oldukları için önlisans, ya da sosyal bilimler bölümlerini tercih ediyorlar. Göremedikleri, duyamadıkları ya da vücutlarını kullanamadıkları için başarılı olamayacaklarını düşünerek uygulamalı bölümlere ilgi göstermiyorlardı.”
Şuna dikkat çekti:
“2006’da YÖK kararıyla üniversitelerde Engelliler Birimi zorunlu hale getirildi. Böylece erişime açık üniversitelerin önü açıldı.”
Bu noktada…
BTÜ’de yapılanları anlatırken söze şöyle başladı:
“Teknik Üniversite olduğumuz için sosyal bilimler bölümlerimiz az. Meslek Yüksek Okulumuz da yok. O nedenle engelli öğrenci sayımız 14’te kaldı.”
Şu bilgiyi verdi:
“Bursa Teknik Üniversitesi olarak binalarımız engelli erişime uygun. Tekerlekli sandalye geçişine uygun genişlikteki kapılarda rampalarımız var. Asansörlere katları duyuran ses sistemi kurduk. Kütüphanemizde sesli uyarı yapan bilgisayarlarımız var.”
Şunu da ekledi:
“Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Arif Karademir hocamızın desteğiyle, Engelli Birimi olarak her sınav öncesi hocalarımızı engelli öğrencilerimiz için uyarıyoruz.”
Mesajı şu:
“Biz engelli dostu üniversiteyiz.”