Bursa Yunuseli Havaalanı’nı tartışıyor… Pistin uzatılmasına karşı çıkmak 30 yıllık hicran yarası oldu

M ORHAN EFE
M ORHAN EFE

Son günlerde… Kent gündeminde Yunuseli Havalanı arazisine ne yapılacağı tartışmaları kent gündeminde öne çıktı.
Arazi rezerv alanı kabul edilip yapılaşmaya mı açılmalı, kamunun kullanacağı şekilde yeşil alan mı olmalı tartışmaları siyasi açıklamalara yansıdı.
Bunun yanında…
Kentin içinde küçük bir havaalanı olarak işlevini sürdürmesi gerektiğini düşünen önemli bir kesim de var.
Örneğin…
Geçmişte Mimarlar Odası ve GESİAD başkanlıklarıyla Yerel Gündem 21 Genel Sekreterliği yapan, belediye meclisi üyesi olarak hizmet eden, bir dönem siyasetin de farklı yüzü olan M. Orhan Efe bunlardan biri.
Halen…
BUMİAD Danışma Kurulu Başkanı olan Efe, aynı zamanda kısa adı UTEK olan Uzay Havacılık ve Teknoloji Derneği’nin de kurucu başkanı.
Konuya da buradan ilgi duyuyor.  Görüşü net:
“Yunuseli Havaalanı’nın mutlaka ve mutlaka havalalanı olarak hizmetinin devam ettirilmesi bu kentte nefes alan her bir bireyin kentsel yaşam sorumluluğudur.”
Aksini savunmanın “gelecek nesillerin haklarını gasp etmek” olacağını düşünüyor ve 80 yıllık Yunuseli Havalanı için şunu anımsatıyor:
“Sayın Cavit Çağlar devlet Bakanı olduğu dönem Yunuseli Havaalanı pist boyunu doğu istikametinde yaklaşık 2 kilometre uzatarak büyütmeyi çok arzu etmiş, projelendirmişti. Amaç çok güzeldi ama tarımsal amaçlı ova elden gidecekti. STK yöneticileri olarak ovanın korunması ve pist uzatıldığında BUTTİM aksına gelmesi dolayısıyla tehlikeler yaratacağını savunarak aynen korunmasını, ama bu güzel amacın Yenişehir Askeri Havaalanı’nın sivil havacılığa açılması ile çözülebileceğini söylemiştik.”
Bugünkü düşüncesi şu:
“Bugün eğer Yunuseli Havaalanı’nı kaybedersek Cavit Beyin projesine karşı çıkmış olmak içimde bir hicran yarası olarak ebediyete kadar yaşayacak.”
Umudu şu:
“İnşallah o kötü günleri yaşamayacağız. Büyükşehir Belediye Başkanımız aklıselim bir kişiliğe sahip, mutlaka doğru olanı yapacaktır.”