Robotlarla birlikte sanayide yeni bir dönem ve Teknoloji Müteahhitliği başladı

ROBODER BASKANI GUREL YILMAZ
ROBODER BASKANI GUREL YILMAZ

Şunu biliyoruz… Bursa’da sanayileşmenin temelinde, tekstil olarak tanıdığımız dokumacılık var. 1970’li yıllardan itibaren de otomotiv lokomotif oldu. Sanayi kenti kimliği de, teknoloji gerektiren otomotiv ile geldi, makinacılık büyüdü.
Gelinen noktada…
Sanayisinde teknoloji üreten kent adımları atılırken, robotik sanayi çok hızlı bir gelişim gösteriyor. Artık, karanlık fabrikalar kabul edilen robotların çalıştığı fabrikalar gündemde.
Nitekim…
Kısa adıyla Roboder olarak tanıdığımız ve merkezi Bursa’da olan Türkiye’nin tek Robotik ve İleri Teknolojili Sistem Entegratörleri Derneği Başkanı Gürel Yılmaz bugünü şöyle tanımlıyor:
“3. Sanayi Devrimi otomasyon ve sonrası robotlu otomasyonu, 4.Sanayi Devrimi de otonomasyonla birlikte endüstrimizi karanlık fabrikalar yolculuğuna çıkardı diyebiliriz.”
Yeni bakış şu:
“Bizim sektörümüzde, yani Roboder’in temsil ettiği sektörde, bir nevi Emek Tasarrufu Teknolojisi konusunda üretim sistemleri kuruyoruz.”
Adını da…
Sanayi Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’nin ifadesiyle koyuyor:
“Teknoloji Müteahhitliği.”
Ardından…
Türk Teknoloji Müteahhitliği firmalarının dünyadaki yerine işaret ederken “daha ziyade gerilla usulü çalıştığını” söyleyip, “son dakikada golleri atmayı seven” bu tarz çalışmayı ancak esnek, çalışkan, fedakar ve zeki organizasyonların yapabileceğini vurguluyor.
Gördüğü şu:
“Çok pratik çözümler buluyoruz. Her Türk sistem mühendisidir sözünü haklı çıkaracak cesaret ve zekaya sahibiz.”
Düşüncesi şu:
“Bulduğumuz çözümleri sonraki işlere yansıtabilsek, dokümante edebilsek ve sistem kurmada biraz daha mahir olabilsek, o zaman Türk Teknoloji Müteahhitliği firmaları dünyanın en önemli ülkelerinde büyük işler yapacak hale gelirler.”
Anladığımız o ki…
Sanayide robotlaşmayla başlayan yeni dönem, dünya liginde yeni kapıları açmaya hazırlanıyor.