Erkan Aydın barajdan seslendi: Ağaçlar kesilirse yağmur yağmaz, barajlar boş kalır

CHP BURSA MiLLETVEKiLi ERKAN AYDIN
CHP BURSA MiLLETVEKiLi ERKAN AYDIN

Son dönemde… Herkesin gözleri gökyüzünde, Bursa’ya yağmur getirecek kara bulut arıyor. Gerçi azar azar yağmur var, ama kentin su kaynakları Doğancı ve Nilüfer barajlarını dolduracak yağış henüz yok.
İşte…
Bursa’nın içme suyu ihtiyacının karşılandığı, ama boş kalan iki baraja giden CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın çektiği videolarla susuzluk sürecinin bir başka çarpıcı gerçeğine dikkat çekti.
Dedi ki:
“Evet küresel iklim değişikliği ve ısınma var ve bu nedenle yağmur yağmıyor, ama Bursa için bir gerçek daha var. Madenler, mermer ocakları, taş ocakları eliyle yeşilimiz, ormanlarımız katlediliyor.”
Bu noktada…
“Ankara’da birileri masa başında bu izinleri vererek doğanın dengesini bozuyorlar” dedi ve yağmayan yağmurun nedenleri arasında gösterdi.
3 milyonluk Bursa’da su kaynaklarının mahvedildiğini söyleyip çağrı yaptı:
“Yeşili, doğayı korursanız yağmur da yağar, barajlar da dolar ve su sıkıntısı olmaz. Gelin 3 milyonluk Bursa’yı, 83 milyonluk Türkiye’yi ranta kurban etmeyelim.”
Söylediği şu:
“Bursa denince akla ilk gelen Uludağ, Uludağ denince akla gelen de yeşil ve su. Ancak, küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin etkisi olmakla birlikte insan eliyle doğa katliamları yapılıyor. Fütursuzca verilen kesim izinleriyle yapılan ağaç katliamlarının bu güzelim cennet gibi bölgeye yağmayan yağmurda ve karda etkisi var.”
Ardından…
“Böyle giderse kıtlığa dönüşecek süreç yaşıyoruz” dedi ve şöyle uyardı:
“Daha kötüye gitmemesi için uyarıyorum. Bu maden ruhsatlarını açmak için verilen dikili ağaç kesim izinlerini derhal durdurun. Yoksa ne yeşil, ne doğa, ne de su kalacak.”
Bu seslenişi…
Ayrı ayrı çekim yaptığı Doğancı Barajı ve Nilüfer Barajı görüntüsü eşliğinde dillendiren CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, iki barajdaki toplam yüzde 35 su seviyesini görünce çok etkilendiğini de vurguladı.