Uludağ’da 9 köyün ormanları kömür madenine gidecek… Erkan Aydın Meclis kürsüsünde açıkladı

CHP BURSA MiLLETVEKiLi ERKAN AYDIN
CHP BURSA MiLLETVEKiLi ERKAN AYDIN

Gerçi… Küresel bir sorun olarak iklim değişikliği var ve kuraklık yaşanıyor, ama insan eliyle doğanın etkilenmesi de önemli pay sahibi.
Çünkü…
Toprağın üstünde, doğanın dengesini sağlayan en önemli unsurlar arasında ormanlar var. Oksijen üretip havayı temizleyen, yağmurları davet eden ağaçlar bazen toprağın altındaki madenler için heba ediliyor.
Örneğin…
Kömür rezervi ve üretiminde sıkıntısı olmayan ülkemizde, Uludağ gibi eşsiz bir bölgenin yerüstündeki zenginliklerinin yeraltından çıkacak kömür için heba olacağını düşünmek bile rahatsız edici.
Tehlikeyi…
TBMM’de Çevre Ajansı kurulması görüşülürken CHP Grubu adına kürsüye çıkan Bursa Milletvekili Erkan Aydın’ın konuşmamsıyla öğrendik.
Söze…
“Bursa’nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla Köyü’nde yaşayanlar 1.5 yıldır bölgeye yapılmak istenen madene direniyorlar. Atamızdan, dedemizden gelen topraklarımızı elimizden almayın, maden yapıp mahvetmeyin diyorlar” dedi ve şuna işaret etti:
“Lübnanlı şirkete söz verilmiş, tarım alanları ve doğal zenginlikler talan ediliyor.”
Sonra da şunu açıkladı:
“Uludağ eteklerinde yüzyıllardır yaşayan köylerdeki ormanlar yok ediliyor. Soğukpınar, Bağlı, Hüseyinalan, Kirazlı gibi 9 köyün muhtarları bana ulaştı. ‘İçimiz yanıyor’ diyorlar, ‘Bu ağaçları, yeşilliği yok etmeyin, sonra sıkıntıyı hep birlikte yaşarız’ diyorlar. Ama AKP iktidarı bildiğini okumaya devam ediyor.”
Söylediği şu:
“TEMA Vakfı verilerine göre 2019 Temmuz ayından 2020 ortasına kadar 546 maden sahası ihalesi yapılmış ve 264 ruhsat verilmiş. Ruhsat verilen alanlar Kayseri ilinden fazla. Bursa ilinde toplam 8 bin hektarlık alanı kaplayan 13 maden ihalesi yapılmış. Bunların 7’si Uludağ eteklerinde.”
Çağrısı şu:
“Böyle yapmaya ve doğanın yeşilliklerini, ormanlarını mahvetmeye devam ederseniz; içecek su, yiyecek ekmek, yaşayacak alan bulamayacağız.”