Siyasette yeni senaryolar: Millet İttifakı yerine Demokrasi İttifakı mı geliyor?

ANKARA SIYASET SENARYOLARI
ANKARA SIYASET SENARYOLARI

Pazar sabahı… İnsanların kısıtlama nedeniyle evlerine çekildiği, sokakların da sessiz kaldığı ortamda yakın geleceğe yönelik siyasi öngörüler üzerine sıcak bir sohbet yaptık.
Telefonun ucunda…
Zaman zaman arayıp “Ankara’da neler oluyor?” diye sorduğumuz; düşünce, izlenim ve yorumlarını da bu sütunlardan paylaştığımız Ankara’daki dost var.
Siyasetin içinden gelen, Ankara kulislerinin neredeyse göbeğinde olan, siyasi partilerdeki hareketlerin perde arkasını iyi okuyabilen dostumuza şunu sorduk:
“Pandemi nedeniyle AK Parti kongrelerini durdurmuştu. Şimdi Bursa’da ocak ayında kongre olacağı İl Başkanı değişimi sırasında ortaya çıktı. Bu olağan prosedür mü, bir başka hareketin başlangıcı mı?”
Dostumuz da, Bursa’dan yola çıkarak konuya açıklık getirdi:
“AK Parti’nin son MYK’sında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın il kongrelerinin 20 Şubat’a kadar tamamlanmasını istediğini duydum.”
Şunu da ekledi:
“Kurultayın da mart-nisan aylarında düşünüldüğü konuşuluyor.”
Şunu anımsattı:
“CHP kurultay yaptı. MHP 18 Mart’ta yapacağını 1 yıl önceden açıkladı. DEVA Partisi 29 Aralık’ta yapıp, seçime girme hakkını kazanmak istiyor.”
Yani…
“Yani, Ankara’da siyasi partilerin kongre-kurultay hazırlıkları daima bir sonraki gelişmenin habercisi olur. O da erken seçime hazır olmak için önce parti kadrolarının yenilenmesidir.”
Şu söylediği dikkat çekici:
“Ankara’da konuşulan siyasi senaryolar var. CHP’nin seçime tek başına gireceği konuşuluyor. Aynı şekilde HDP’nin de ayrı girmesi bekleniyor.”
Adını da koydu:
“Millet İttifakı yerine seçimde İYİ Parti-Saadet Partisi-Demokrat Parti-DEVA Partisi-Gelecek Partisi ittifakı konuşuluyor. Adının da Demokrasi İttifakı olacağı beklentisi oluştu. Siyasi manzara bugün için bu.”
Anladığımız kadarıyla…
Siyaseti yılbaşından sonra hareketli günler bekliyor. İlk işareti de kongreler.