Koronavirüs siyaseti de sardı… Partiler kapandı, şimdi on-line siyaset zamanı

TOPLUM SiYASET SiYASETCi VE KORONAViRUS
TOPLUM SiYASET SiYASETCi VE KORONAViRUS

Vatandaşla… Teması en fazla olanlar siyasetçiler. Ziyaret, kabul, toplantı ve etkinlikler siyasetçinin kalabalık ortamlara girmesini gerektiriyor.
Gelin görün ki…
Yayılmak için kalabalığı ve yakın teması seven koronavirüs dünyayı esir aldı. Gerçi, aşı haberleri tüneldeki ışık oldu, ama şunu da unutmamak gerekiyor:
Tünelin ucunda ışık görünse de, o ışığa ulaşabilmek için önümüzdeki mesafeyi aşmamız gerekiyor.
O bakımdan…
Aşının bulunduğu, anlaşmalarının yapıldığı haberlerine sevinsek de, kurtulduk demek için biraz daha dişimizi sıkıp ışığa doğru güçlü yürümemiz gerekiyor.
Oysa…
Sosyal medya testinin pozitif çıktığını duyuran, evde karantinada olduğunu söyleyen, hastaneye yattığını gösteren, dua isteyen paylaşımlarla dolu.
Aynı şekilde…
Tanıdığımız insanlar koronavirüse yenilip yaşamlarını yitiriyorlar.
İşte…
Bu ortamdan siyaset de fazlasıyla etkilenmiş durumda.
Nitekim…
Neredeyse tüm siyasi partiler bir süredir il ve ilçe yönetim kurulu toplantılarını dijital ortamda on-line yapıyorlar. Ziyaret, toplantı, etkinlik gibi organizasyonlar koronavirüs nedeniyle gündemden çıktı.
Geçen hafta…
Yönetim kurulundaki 5-6 üyeden sonra Çay Ocağı görevlisinin testi de pozitif çıkınca MHP İl Başkanı Cihangir Kalkancı bir haftalığına MHP İl’i kapatıp virüsün yayılmasını önledi.
Pandemiye yakalanmayan bazı il yöneticilerinin de aileleri karantinada.
Yanı sıra…
Bursa İl Çevre Müdürlüğü görevinden beri yakından tanıdığımız AK Parti Bursa Milletvekili Müfit Aydın’ın koronavirüse yakalandığı ve daha önce Hakan Çavuşoğlu ile Refik Özen’in iyileştikleri Ankara Şehir Hastanesi’nde tedavi altına alındığı haberi geldi.
Saadet Partisi’nde ise acı var.
Geçen hafta virüse yenilen İl Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Taşkın ve Kestel İlçe Başkanı Mürsel Kaya’dan sonra İl Yönetim Kurulu Üyesi Fikret Kara da yaşamını yitirdi.