İşte Türkiye’ye model gösterilen proje… BUSKİ boru içinde akan sudan elektrik üretti

BURSA SU BORUSU ICINE HES VE ELEKTRIK ENERJISI
BURSA SU BORUSU ICINE HES VE ELEKTRIK ENERJISI

Paylaşımı… TBMM KİT Komisyonu toplantısı sırasında AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel yaptı:
“2017 yılında Bursa’daki çalışmasıyla, yıllık enerji üretimini 6.5 milyon kilowatsaat artıran BUSKİ D13 HES’in geçici kabulü yapıldı. Başarılı çalışmaları ve ülkemize kattıkları değer için kendilerine teşekkür ederiz.”
Aslında…
Projeyi Bursa biliyor, ama Gürel’in paylaşımıyla bir kez daha öyküsünü anımsatmakta yarar var.
2016 yılında yenilenebilir enerji kapsamında proje geliştiren BUSKİ, kente Doğancı Barajı’ndan su getiren ana isale hatları içindeki akan suyun şiddetinden elektrik enerjisi üretmek üzere kolları sıvadı.
Başlangıçta…
Ana isale hatlarını yapan DSİ tedirgin olup itiraz etti. Fakat uzun görüşmeler sonunda BUSKİ yöneticileri DSİ’yi ikna etmeyi başardı.
Böylece BUSKİ’nin HES projelerinin önü açıldı.
Projeler de…
Doğancı Barajı’ndan gelen suyun arıtıldığı Dobruca Arıtma Tesisi’nden ana depolara giden hatlarda uygulandı.
Bu amaçla…
İlkinden 500 kilowatsaatlik kurulumla 15 milyon 097 bin 400 kilowatsaat, ikincisinden 1.200 kilowatsaatlik kurulumla 26 milyon 513 bin kilowatsaat ve üçüncüsünden de 650 kilowatsaatlik kurulumla 11 milyon 323 bin 300 kilowatsaat elektrik enerjisi üreten boru içinde 3 HES kuruldu.
En büyük üretim de…
26 milyon 513 bin kilowatsaatlik üretimiyle Bursa Milletvekili Gürel’in geçici kabulünü duyurduğu D13 HES adı verilen projeden elde edildi.
Dahası…
Su boruları içine kurulan ve akan suyun şiddetinden elektrik üreten bu 3 HES’le, BUSKİ’nini yıllık elektrik tüketiminin yüzde 15’i karşılandı.
İşte…
Başlangıçta, BUSKİ’nin bu çok özel projesine itiraz eden DSİ, başarılı sonuç üzerine BUSKİ modelini tüm Türkiye’ye önerdi ve uygulamaya da başladı.
Bizlere de…
Düşünen, projeyi geliştiren ve uygulayan, kısacası emeği geçen herkese teşekkür edip kutlamak düşüyor.