Türk Şeker çiftçinin imdadına yetişti, 53 bin ton salçalık domates aldı, 35 milyon lira ödedi

AK PARTi BURSA MLLETVEKiLi DR MUSTAFA ESGiN VE TURK SEKER GENEL MUDURU MUCAHiT ALKAN
AK PARTi BURSA MLLETVEKiLi DR MUSTAFA ESGiN VE TURK SEKER GENEL MUDURU MUCAHiT ALKAN

Ağustos ayıydı… Karacabey ve Mustafakemalpaşa ovalarındaki Türkiye’nin en büyük salça fabrikalarıyla, bu fabrikalara üretim yapan yöre çiftçisi arasında sorun çıktı.
Sorun şuydu:
Salça fabrikalarıyla, bu fabrikalar için salçalık domates üreten çiftçiler sezon başında sözleşme yapıyorlar. Çiftçi, sözleşmedeki kadar ürünü fabrikaya teslim ediyor, fabrika da taahhüt ettiği ücreti ödüyor. Bu yıl 56 kuruş fiyat verildi.
Ne var ki…
Rekoltenin yüksekliği ve sözleşme dışı ekim nedeniyle ortaya ürün fazlası domates çıktı. Fabrikalar da bu ürünü 37-40 kuruşa kadar düşürdüler.
Mağdur çiftçi bu fiyata ürün satmayınca salçalık domates tarlada kaldı.
Tam bu noktada…
Devreye AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin’in girdiğini 16 Ağustos günü ilk bu sütunlardan duyurduk.
Esgin sorunu çözmek için önce Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı aradı, onun yönlendirmesiyle Bursa doğumlu olan Türk Şeker Genel Müdürü Mücahit Alkan’a tarladaki durumu anlattı.
Hedefinde salçalık domates alımı da olan Türk Şeker bunu öne çekip ilk alımı Karacabey ve Mustafakemalpaşa’dan başlattı.
Fiyat da 50 kuruşa kadar yükselince çiftçi mağdur olmaktan kurtuldu.
İşte…
Bu gelişmelerin ardından gelinen noktayı AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin şöyle açıkladı:
“Türk Şeker bölgemizde 53 bin ton salçalık domates alımı yaptı ve karşılığında çiftçimize toplam 35 milyon lira ödedi.”
Şunu unutmadı:
“Bu süreçte emeği geçen Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’a, Türk Şeker Genel Müdürü Mücahit Alkan’a ve Tamek A.Ş yöneticilerine teşekkür ediyorum. Bölge çiftçilerimize hayırlı olsun.”
Mesajı da şu oldu:
“Önümüzdeki yıl, girdi maliyetleri ile finansman riskini azaltacak, sözleşmeli tarımda üreticimizi koruyacak ve alım garantisiyle çiftçimize bir koruma kalkanı sağlayacak düzenlemeler için hep birlikte çalışacağız.”