Gönüllülere ait Türkiye’nin en büyük hayvan barınağında ‘sevgi dolu’ yaşam

SEVGi BARINAGI PATi SEV BASKANI MEFARET OZMEZ VE EMEL ERKUL
SEVGi BARINAGI PATi SEV BASKANI MEFARET OZMEZ VE EMEL ERKUL

Yıl 2003… Mudanya’da yaşayan Mefaret Özmez sokak hayvanlarını besleyip yaşatmak için, rahmetli olan eşiyle birlikte sokak sokak dolaşmaya başlıyor.
O süreçte…
Dönemin Mudanya Belediye Başkanı olan Erol Demirhisar’ın kapısı çalıyor. O da, Bademli’de tahsis ettiği arsayla Sokak Hayvanları Barınağı oluşturuyor.
Özmez ise…
Arkadaşlarıyla Evsiz Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği’ni kuruyor ve Bademli Barınağı faaliyete geçiyor.
Dernek zaman içinde kısa adıyla PATİ-SEV olarak bilinen Patileri ve Doğayı Sevenler Koruyanlar ve Yaşatanlar Derneği adını alıyor.
Mefaret Özmez başkanlığında Beyza Gurbetçi, Sonay İleri, Erol İleri ve Nevin Mumcu yönetimi oluştururken, Halka İlişkiler Sorumluluğu’nu eski bir belediyeci Emel Erkul üstleniyor.
Ne var ki…
2009’da yağmurdan barınağı su basınca AKUT yardımıyla kurtarılıyor.
Bunun üzerine…
Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı olan Recep Altepe ilgili birimleri yanına alıp barınağa geliyor. Tesisin genişletilmesi, hayvanların yaşadıkları bölümlerle veterinerlik ve yönetim ofisleri için direktif veriyor.
Ameliyathane donanımını bir sanayici üstleniyor.
Bugün de…
Büyükşehir Belediyesi barınağa veteriner, personel ve yemek sanayi tesislerindeki artan yemeklerin taşındığı araç desteğini sürdürüyor.
Açıkçası…
Gidip etkilenmemek elde değil. Bizi de Türkiye’de gönüllülerin yönettiği en büyük barınak olan Sevgi Barınağı’nda can dostlar ve çırpınanlar etkiledi.
Kimi sokakta doğmuş, kimi petshoptan alınmış ama sokağa terk edilmiş pahalı cinslerde köpekler ve kediler gördük.
Tüm yardım ve desteklere teşekkür eden PATİ-SEV Başkanı Mefaret Özmez şu bilgiyi verdi:
“12 dönümlük arazide 2 bine yakın köpek, 300’ü aşkın kedi ve 17 de keçimiz var. Kısırlaştırdığımız hayvanların bakım tedavilerini yapıyoruz.”
Şunu da ekledi:
“2 bahçemiz daha var. Sonay İleri arkadaşımız Akçalar, Beyza Gurbetçi arkadaşımız da Balat’ta bu çalışmaları yapıyorlar.”


VİDEO