Bu karar AK Parti için sürpriz olmadı: İl Başkanı Ayhan Salman yola devam edemeyecek

AYHAN SALMAN
AYHAN SALMAN

Şunu biliyoruz… AK Parti siyasette kendi kuralları olan bir sistem partisi özelliği sergiliyor. Kurallarından da ödün vermiyor.
O bakımdan…
Cemalettin Torun sonrası “teşkilat için birleştirici yeni yüz” olması amacıyla AK Parti İl Başkanı olarak görev üstlenen Ayhan Salman’ın salı akşamı Ankara’ya çağırılması sürpriz değil.
Onun da…
Ankara’ya gittikten sonra “aday olmayacağını” açıklaması sürpriz değil.
Çünkü…
AK Parti’nin işleyen sistemi ve kuralları, bu sonuca doğru adım adım gidildiğini zaten gösteriyordu.
Nitekim…
23 Ekim günü bu sayfalarda AK Parti Genel Merkezi’nin kılcal damarlarını bilen bir dostumuzun söylediklerini şöyle aktardık:
Genel Merkez tarafından görevlendirilen deneyimli bir siyasetçi, hakkında karar verilecek kente gidiyor, o kentin teşkilatı ve milletvekillerine haber vermeksizin sokaklarda geziyor, insanlarla sohbet ediyor.
Bu kapsamda…
2 dönem AK Parti Kilis Milletvekilliği ve 1 dönem de Kilis Belediye Başkanlığı yapan Hasan Kara tebdili kıyafet Bursa’ya geldi. Cami cemaatleriyle konuştu, kahvelerde çay içti, berberlerde traş oldu, taksilere bindi.
Raporunda da “olumsuz izlenim” yansıttı.
Yanı sıra…
Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı tarafından topluca görüşülen milletvekillerine tek tek görüşleri soruldu. İlçe başkanları ve belediye başkanlarıyla görüşüldü.
“Kanaat önderleri” kabul edilen bazı isimlerin görüşlerine de başvuruldu.
Görüşmelerden büyük çoğunlukla değişim isteği çıktı. O süreçte, eski ilçe başkanları bile toplanıp Ankara’ya gittiler ve değişim isteğini dillendirdiler.
Aslında…
Zekası, saygısı, nezaketi, Ayhan Salman’ın artı özellikleri. Buna karşın uzak durma tarzı teşkilatta hep sorgulandı.
Ne var ki…
AK Parti gibi disipline önem veren kurallar partisi için lider özelliği de önemseniyor ve otorite olması isteniyor. Galiba bu noktada silik kaldı.
Hakkında hayırlısı olsun.